Bc. Marcel Kolaja

  • Piráti
  • europoslanec
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -2,6. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

19.10.2023 13:32:00

Peníze z rozpočtu Evropské unie půjdou studentům nebo na klima

Peníze z rozpočtu Evropské unie půjdou studentům nebo na klima

Piráti podpoří navýšení rozpočtu Evropské unie na rok 2024 o 6,3 miliardy eur, na celkový objem 195,7 miliard eur. Peníze navíc mají jít například do programu Erasmus, na výzkum či na kontrolu dotačních podvodů.

Nová verze rozpočtu počítá také s navýšením humanitární pomoci ale i podpory občanů v krizi životních nákladů. Na finální verzi rozpočtu se musí ještě dohodnout Rada EU spolu s Parlamentem a Evropskou komisí.

„Podařilo se nám vyjednat rozpočtové navýšení programu Erasmus o 100 milionů eur oproti původnímu návrhu, což považuji za obrovský úspěch. Nejlepší investice jsou totiž ty, které směřují do budoucnosti. Dnes sice díky programu Erasmus+ vyjíždí do zahraničí pravidelně více než 600 000 mladých ročně. Kvůli zvyšujícím se životním nákladům ale aktuální stipendia nejsou dostatečná, proto je potřeba je zvýšit,” vysvětluje europoslanec a kvestor Evropského parlamentu Marcel Kolaja, který je i členem výboru pro kulturu a vzdělávání.

Jako investici do budoucna vnímá Kolaja také úspěšné navýšení rozpočtu Úřadu evropského veřejného žalobce (EPPO). „Každé euro, které do úřadu dáme, se nám vrátí hned čtyřikrát. Veřejný žalobce totiž vyšetřuje finanční a dotační podvody, kvůli kterým dnes rozpočet Evropské unie ztrácí stovky miliard euro ročně. Neměli bychom ale zůstat jen u peněz, za Piráty dlouhodobě usilujeme také o posílení pravomocí úřadu,” dodává Kolaja.

Mezi další priority rozpočtu patří změna klimatu, krize životních nákladů a rostoucí humanitární potřeby ve světě.

„Události, které se v Evropě za posledních pár let odehrály, jasně naznačují, že Evropa potřebuje silný rozpočet, který ochrání Evropany před lecjakou krizí menších i větších světových rozměrů. Abychom toho ale dosáhli, potřebujeme revizi současného víceletého finančního rámce. Revidovaný rozpočet musí kromě dočasných krizí brát ohled i na ty dlouhodobé, jako je klimatická krize, genderově podmíněné násilí nebo krize bydlení a rostoucích nákladů na život. Zároveň podporujeme programy na vývoj a inovaci, jako je Horizon, LIFE nebo Erasmus, které do budoucna zajistí, že Evropa bude schopna těmto krizím lépe čelit a zároveň bude konkurenceschopná,” vysvětluje europoslanec a předseda Evropské pirátské strany Mikuláš Peksa, který působí ve výboru pro rozpočtovou kontrolu. 

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama