V meziročním srovnání zcela dominoval růst cen elektřiny, která zdražila o 143 procenta. Ceny tepla a teplé vody meziročně vzrostly o 24,2 procenta. V oblasti potravin meziročně vzrostly ceny brambor o 28,5 procenta. Ceny nájemného v bytech vzrostly o 7,4 procenta, ceny vodného o 16,3 procenta a ceny stočného o 26,9 procenta. I proto jsou náklady občanů na bydlení v ČR, po přepočtu na paritu kupní síly, dlouhodobě jedny z nejvyšších v Evropě.
Takto dlouhotrvající vysoká inflace nemá v moderních dějinách ČR obdoby. Dochází proto k nevratnému znehodnocení úpor českých domácností, k propadu reálných příjmů občanů a poklesu konkurenceschopnosti českých firem. To vše rezultuje v dlouhodobý pokles spotřeby domácností a propad ekonomického výkonu, který v ČR, jako v jediné evropské zemi, dosud nedosáhl úrovně roku 2019, tedy období před vypuknutím epidemie onemocnění covid.
Hlavním viníkem tohoto tristního stavu je bezpochyby vláda premiéra Petra Fialy, která je v ekonomické oblasti zcela nekompetentní a svojí diletantskou a nebezpečnou rozpočtovou, daňovou a hospodářskou politikou dlouhodobý růst inflace přímo způsobuje. Přitom vláda má účinné nástroje pro boj s inflací. Patří sem hlavně snižování rozpočtového deficitu a státního dluhu a snižování cenové hladiny prostřednictvím poklesu nepřímých daní a kontroly a regulace cen v odvětvích, která ovládají monopoly a kartely, což je v ČR zejména oblast výroby, distribuce a prodeje energií a maloobchodního prodeje potravin.