Z uvedených zdrojů vyplývá,že v uvedeném roce systém amerického zahraničního vojenského prodeje přímo vyjednal tržby ve výši 80,9 miliardy dolarů, což je o 55,9 procenta více než ve fiskálním roce 2022. Zbývajících 157,5 miliardy tvořily přímé komerční tržby, což představuje 2,5procentní nárůst ve srovnání s údajem za rok 2022. Nejvýraznější prodeje zahrnovaly vysoce pohyblivé dělostřelecké raketové systémy (HIMARS) v hodnotě 12 miliard USD do Polska, vrtulníky CH-47F Chinook v hodnotě 8,5 miliardy USD do Německa a National Advanced Surface to Air Missile Systems (NASAMS) na Ukrajinu.
V této souvislosti je nutné opět připomenout, že v době, kdy Fialova vláda ČR „násilím“ s přispěním rozhodnutí Ústavního soudu drasticky pod pláštíkem finanční zodpovědnosti přiškrtila valorizace pro české seniory, tak madam Černochová nakupuje letouny F-35 a munici za 5,6 miliardy dolarů, v přepočtu téměř za 130 miliard Kč.
Zatímco loutky nejvyšší české politické (a vojenské) reprezentace s přispěním mainstreamu strašením neustále vytrubují, kterak Putinovo Rusko masivně vyzbrojuje, výše uvedená čísla zcela jasně hovoří a říkají něco jiného. Jsou to USA, které nejen vyvolávají rostoucí geopolitické napětí , kdy americká diplomacie je zcela podřízena finančním zájmům vojensko-průmyslového komplexu.
Jak v prohlášení americké ministerstvo zahraničí uvádí "Prodej a převody zbraní jsou důležitými nástroji zahraniční politiky USA s potenciálními dlouhodobými důsledky pro regionální a globální bezpečnost." Doplňme, válečné politiky za změnu nepohodlných režimů v těch státech, kde USA mají své vlastní zájmy. Politiky, kterou za posledních více tří desítek let od rozpadu Varšavské smlouvy a vytvoření světové nadvlády pod křídly NATO nejvýrazněji okusily například Kuvajt, státy bývalé Jugoslávie, Irák, Libye,Afghánistán, Sýrie a další.
V současné době se slovo mír stalo u představitelů a vyznavačů americké militantní politiky výrazem nežádoucím, urážlivým a sprostým, což přispívá k vytváření podmínek pro další eskalaci amerického válečného napětí. Z amerického pohledu zájmů se jedná o pokračování rusko-ukrajinského konfliktu, prosazování „Indo – pacifické „ strategie k zadržení Číny, rozdmýchávání plamenů na Korejském poloostrově, v Tchajwanském průlivu a Jihočínském moři. Pro astronomicky zadlužený americký stát, cítící se stále jako světový vojenský hegemon, jsou takto zatím vytvořeny podmínky pro pokračující setrvání v pozici největšího obchodníka se zbraněmi na Zemi. Ve znamení pokračování a vytváření dalších válek a konfliktů. Ve znamení zabíjení dalších nevinných občanů, civilních obětí , ve kterém mají USA „bohaté zkušenosti“ již více než dvě století.