Hnutí SPD je silně nespokojeno s touto situací, kdy i poctivě pracující nevyjdou se svými pravidelnými příjmy na zajištění chodu domácností. Tím dochází k tomu, že se stále více zvyšuje počet našich občanů, kteří se stávají závislými na výplatě sociálních dávek. Veřejně zastáváme názor, že Fialova vláda ožebračuje občany a ničí českou ekonomiku. Například dle ČSÚ se v loňském roce opět propadly maloobchodní tržby o více než čtyři procenta, což znamená, že naši občané omezili v tomto rozsahu v důsledku poklesu svých reálných příjmů svou spotřebu, a to nejvíce od roku 2001. Maloobchodní tržby v sektoru potravin loni meziročně klesly ještě výrazněji, a to o více než pět procent. Stále více občanů je tak nuceno dávat přednost nejlevnějším potravinám bez ohledu na jejich kvalitu. Jde o smutnou bilanci a zároveň o tristní a tragickou vizitku vládního působení Fialovy pětikoalice.
Nástupem Fialovy vlády k moci skončilo období, kdy mzdy zaměstnancům výrazně rostly, a naše společnost bohatla. Současný propad hodnoty vydělaných peněz je v historii České republiky bezprecedentní. Celoroční pokles reálných mezd zažili zaměstnanci zatím čtyřikrát – zatímco v krizových letech 1998, 2012 a 2013 se jednalo o snížení do dvou procent, které se podařilo rychle vyrovnat, předloňský propad o 8,5 procenta společně s loňským poklesem o další 2,5 procenta znamená, že na vrchol se budou mzdy vracet výrazně delší dobu. Zatím nejvyšší hodnotu v přepočtu na kupní sílu měly průměrné výdělky v roce 2021. Prognóza ministerstva financí sice modeluje vývoj mezd až do roku 2026, ale ani v něm reálná mzda nedosáhne úrovně roku 2021.
Za celý loňský rok činila průměrná mzda 43.341 korun, ale k přihlédnutí k navýšení spotřebitelských cen se tak reálně snížila o téměř tři procenta. Též je známo, že této hodnoty většina zaměstnanců nedosáhne. Větší vypovídající hodnotu tak má takzvaná mediánová mzda. Ta činila o poznání méně, a sice jen 34.700 korun. Nedosáhla přitom tak významného růstu, tudíž inflace na ní měla ještě větší negativní dopad.