Dnem 15. března 1939 naše republika přišla o zbytky jakékoli státní suverenity. Nastolená německá nadvláda byla naplňována cíleným nacistickým terorem. Ten spočíval ve vyvražďování našich občanů, čímž jednoznačně naplnil genocidní rysy a genocidní charakter. O život přišlo mnoho pravých vlastenců, kteří se různou formou stavěli nacistům na odpor jen proto, že chtěli bránit svou rodnou vlast. Podle zveřejněných výstupů a výsledků bádání historiků Vojenského ústředního archivu v Praze činí počet obětí německého nacismu zhruba 343 tisíc osob v rámci celého někdejšího československého státu. V této souvislosti nutno zmínit, dalších zhruba 122 tisíc obyvatel, kteří zemřeli po druhé světové válce na následky týrání, perzekucí, na následky věznění v koncentračních táborech a ve věznicích, na následky tzv. totálního nasazení apod.
V lednu roku 2020 jsme podali návrh v Poslanecké sněmovně, aby byl 15. březen jednoznačně připomínán nejen jako památka všech těchto obětí, ale nově významným dnem. Poslanecký klub hnutí SPD tak zpracoval novelu zákona o státních svátcích, o významných dnech a o dnech pracovního klidu, ve znění pozdějších předpisů, kde navrhujeme zavést jako významný den 15. březen – Den památky obětí okupace. Vládní pětikoalice tento návrh ale odmítá zařadit na program schůze Sněmovny.
Hnutí SPD má hlubokou úctu a pokoru ke všem obětem válečného konfliktu vyvolaným německými nacisty v období let 1939 až 1945. Je pro nás závazné udělat vše, abychom uchránili naše občany před možnými válečnými konflikty, a všemi prostředky se snažili uchránit mír. S pietou si připomínáme dny před 85 lety, které se udály v Československu.