Radek Rozvoral

Člen předsednictva hnutí SPD. Předseda RK SPD STČK.
  • SPD
  • Středočeský kraj
  • poslanec
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 3,23. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

24.04.2024 10:01:28

Chceme všestranně podpořit pracující rodiny s dětmi a stimulovat porodnost!

Chceme všestranně podpořit pracující rodiny s dětmi a stimulovat porodnost!

Politické usnesení předsednictva hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) k aktuální politické situaci.

Vážení přátelé,

Fialova vláda rekordně zadlužuje Českou republiku. Cílem hnutí SPD je postupné snižování deficitu našich veřejných rozpočtů a vyrovnané hospodaření státu. V rozporu s tvrzením ministra vnitra Rakušana Migrační pakt EU neobsahuje žádnou výjimku pro ČR z povinnosti přijímat migranty, anebo za ně platit. Hnutí SPD nebude pakt respektovat. Aktuálně 67 % českých zaměstnanců nedosáhne na minimální důstojnou mzdu. Hnutí SPD chce všestranně podpořit pracující rodiny s dětmi a stimulovat porodnost. Evropská unie schválila v rámci Green Dealu ekonomicky likvidační opatření pro Českou republiku a její občany, které ještě více rapidně zdraží bydlení. Pětikoalice neumožnila demokratickou kontrolu Bezpečnostní informační služby, což vzbuzuje pochybnosti o fungování této tajné služby.

1. Fialova vláda rekordně zadlužuje Českou republiku. Cílem hnutí SPD je postupné snižování deficitu našich veřejných rozpočtů a vyrovnané hospodaření státu.

Ministerstvo financí informovalo o tom, že se český státní dluh v letošním prvním čtvrtletí zvýšil o 109,9 miliardy korun na celkových rekordních 3,221 bilionu korun. Na každého občana ČR tak v průměru připadá dluh ve výši 295 480 korun. Jednou z příčin nárůstu státního dluhu je další prodej státních dluhopisů. To dramaticky zdražuje výdaje státního rozpočtu na tzv. dluhovou službu, což vede k výraznému nárůstu deficitu našich veřejných financí. Jen letos směřuje ze státního rozpočtu na splátky státního dluhu přes 94 miliard korun. Za posledních pět let se zadlužení ČR zvýšilo už o téměř 1,5 bilionu korun. Přičemž vláda Petra Fiala plánuje za čtyři roky svého vládnutí zadlužit ČR o více než jeden bilion korun, což je zhruba třetina našeho celkového státního dluhu, zatímco doba jejího vládnutí bude tvořit jen devítinu období od změny režimu v listopadu roku 1989. Dynamický růst deficitu veřejných rozpočtů je i jedním z hlavních důvodů dlouhotrvající vysoké inflace – a tudíž i poklesu reálných příjmů a životní úrovně českých občanů. Podstatná část státního dluhu je pak spojena s členstvím ČR v EU a s platbami a povinnostmi, které z tohoto členství vyplývají. Cílem hnutí SPD je postupné snižování deficitu našich veřejných rozpočtů a vyrovnané hospodaření státu. To předpokládá důsledné vymáhání daňových nedoplatků (jen za rok 2022 se jedná o 100 miliard korun) a zdanění stamiliard korun vyváděných nadnárodními firmami z ČR do zahraničí. Na straně výdajů pak musí jít především o razantní omezení veškerých zbytných výdajů do zahraničí, např. v podobě předražených nákupů zbraní a vojenské techniky, odvodů do rozpočtu EU a záruk za její dluhy, anebo financování konfliktu na Ukrajině. Český státní rozpočet musí být primárně určen na zabezpečení klíčových veřejných služeb typu zdravotnictví, školství a sociálního systému (včetně důstojných důchodů) a na podporu českým občanům a českým firmám a podnikatelům.

2. V rozporu s tvrzením ministra vnitra Rakušana Migrační pakt EU neobsahuje žádnou výjimku pro ČR z povinnosti přijímat migranty, anebo za ně platit. Hnutí SPD nebude pakt respektovat.

V minulém týdnu probíhala ve Sněmovně mimořádná, opozicí svolaná, schůze na téma Migračního paktu EU, který byl nedávno schválen Evropským parlamentem. Česká vláda se od první fáze podílela na tvorbě tohoto Migračního paktu a aktivně jej podporovala a v orgánech EU pro něj v osobě ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) hlasovala. Na následných jednáních se pak alibisticky zdržela hlasování, přestože měla hlasovat jednoznačně proti, stejně jako vlády Slovenska, Maďarska a Polska. Tento Migrační pakt je jednoznačnou bezpečnostní hrozbou pro ČR a její občany, protože obsahuje i povinnost za určitých okolností (označených za krizové) přijímat migranty (zejména muslimy a Afričany) z jiných evropských států v rámci každoročních kvót stanovených Evropskou komisí. V některých případech se lze z této povinnosti vyplatit částkou ve výši v přepočtu 500 000 korun ročně za jednoho odmítnutého migranta, jindy budeme povinni vést azylové řízení s migranty z jiných států, včetně zodpovědnosti za jejich případnou repatriaci. Počet přerozdělených migrantů, stejně jako částka za jejich nepřijetí, se přitom mohou každoročně zvyšovat. V rozporu s opakovanými tvrzeními ministra Rakušana Migrační pakt neobsahuje pro ČR žádnou výjimku z povinnosti přijímat migranty, anebo za ně platit. Za svoji skandální roli v procesu tvorby a schvalování Migračního paktu EU by měl být Vít Rakušan okamžitě odvolán z vlády, protože ohrožuje bezpečnost našeho státu a oklamal občany. Hnutí SPD je zásadně proti Migračnímu paktu EU, a pokud budeme součástí příští vlády, nebudeme jej respektovat. Současně považujeme za žádoucí a nutné, aby se k Migračnímu paktu EU vyjádřili čeští občané v celostátním referendu.

3. Aktuálně 67 % českých zaměstnanců nedosáhne na minimální důstojnou mzdu. Hnutí SPD chce všestranně podpořit pracující rodiny s dětmi a stimulovat porodnost.

Dle posledních statistických údajů by měla tzv. minimální důstojná mzda v ČR v roce 2023 činit 45 573 korun hrubého měsíčně. Minimální důstojná mzda za práci na plný úvazek je definována tak, aby pokryla základní potřeby a náklady dospělého člověka s dítětem, volný čas i menší spoření. Pod touto částkou se aktuálně pohybuje 67 % českých zaměstnanců. Přičemž skutečná minimální mzda v ČR činila vloni 17 300 korun měsíčně a průměrná mzda 43 341 korun měsíčně. Tzv. mzdový medián byl pak na úrovni 37 227 korun měsíčně. Pod hranici důstojné mzdy vloni meziročně propadlo dalších 184 000 zaměstnanců. To vše vyplývá z aktuální analýzy expertů Platformy pro důstojnou minimální mzdu. Navíc reálné mzdy v ČR klesají již dva a půl roku v řadě, tedy po celou dobu Fialovy vlády, která ovšem nedělá nic pro to, aby se tento neúnosný stav zlepšil. Naopak, v rámci tzv. konsolidačního balíčku vláda zrušila pracujícím rodinám s nejmenšími dětmi daňovou slevu ve formě školkovného a zásadně omezila přístup těchto rodin k daňové slevě na manželku či manžela. Kvůli tomuto kroku vlády přišly rodiny s předškolními dětmi od 3 let věku o 44 000 korun ročně, což je asociální protirodinná politika, která ještě prohloubí již tak dramaticky klesající porodnost v ČR. Důstojné mzdy jsou klíčovým předpokladem slušné životní úrovně poctivě pracujících lidí, včetně jejich důstojného zabezpečení v budoucím důchodu. Naopak nízké mzdy vedou k nepřijatelnému propadu pracujících lidí do příjmové chudoby a závislosti na sociálních dávkách, a ve svých důsledcích i k prohlubování deficitu veřejných financí, včetně deficitu tzv. důchodového účtu. Z pohledu hnutí SPD je přitom zcela klíčové všestranně podpořit pracující rodiny s dětmi a stimulovat porodnost. Proto jsme předložili návrhy zákonů na výrazné zvýšení daňových zvýhodnění rodičů nezaopatřených dětí a navrhujeme zvýšit porodné a vyplácet jej i na 3. a každé další dítě v rodině, pokud alespoň jeden z rodičů pracuje. Klíčové je systémovými kroky zajistit dostupné bydlení pro mladé pracující rodiny, kde máme mj. připravený projekt výhodných manželských a rodinných půjček garantovaných státem. Rodina na 1. místě!

4. Evropská unie schválila v rámci Green Dealu ekonomicky likvidační opatření pro Českou republiku a její občany, které ještě více rapidně zdraží bydlení.

Rada EU schválila v minulém týdnu směrnici o povinném zateplování budov, která v blízké budoucnosti zásadně a negativně ovlivní životy občanů evropských zemí. Konkrétně se jedná o tzv. projekt zelených budov skrze směrnici EU o energetické náročnosti ve stavebnictví, která vyžaduje, aby nové soukromé budovy měly od roku 2030 nulové emise, a veřejné budovy dokonce již od roku 2028. Od roku 2040 by se podle tohoto plánu měly úplně přestat používat kotle na fosilní paliva, přičemž už od roku 2025 bude zakázáno na tyto kotle poskytovat dotace. Při závěrečném hlasování se pouze dva státy, Maďarsko a Itálie, postavily proti. Zástupce české vlády se opět nesmyslně a alibisticky zdržel, což je neakceptovatelné a neomluvitelné. Fialova vláda tak přes předvolební sliby na půdě orgánů EU vůbec nevystupuje a nehlasuje proti nesmyslným opatřením Green Dealu EU, a naopak umožňuje jejich hladké přijímání a schvalování. Před několika týdny již tuto směrnici schválil i Evropský parlament, takže definitivně vstoupí v platnost a její aplikace se stane pro členské státy povinnou. Pro ČR a české občany jde doslova o katastrofální záležitost. Tři čtvrtiny rodinných domů (tedy zhruba 700 000 nemovitostí) postavených v ČR před rokem 1980 nejsou dosud zatepleny, u bytových domů by bylo nutné zateplit polovinu z nich, to znamená zhruba 100 000 budov. Tato nesmyslná a nebezpečná směrnice EU povede k rapidnímu zhoršení už tak velmi špatné dostupnosti bydlení v ČR a k dalšímu významnému zdražení vlastnického i nájemního bydlení. K dosažení cíle tzv. energetické neutrality stanoví tato směrnice pro členské státy řadu závazných cílů. Patří mezi ně snížení průměrné spotřeby energie v obytných budovách, povinná renovace energeticky nejnáročnějších budov a zavedení nulové emisní normy u všech nově budovaných staveb. Směrnice rovněž vyžaduje povinnou instalaci solárních panelů na nových budovách, na stávajících veřejných budovách a na budovách s nebytovými prostory. Z hlediska ČR jde o doslova ekonomicky likvidační opatření. V červnových volbách do Evropského parlamentu tak půjde mj. i to, aby se v něm ustavila taková poslanecká většina, která bude mít dostatečnou sílu normy tohoto typu zrušit. Hnutí SPD a naše partnerské strany z uskupení Identita a demokracie v tom v případě silné voličské podpory mohou hrát důležitou roli.

5. Pětikoalice neumožnila demokratickou kontrolu Bezpečnostní informační služby, což vzbuzuje pochybnosti o fungování této tajné služby.

Poslanci stran vládní koalice v minulém týdnu odmítli podpořit volbu Jaroslava Foldyny do Komise pro kontrolu Bezpečnostní informační služby Poslanecké sněmovny. Jaroslav Foldyna byl kandidátem hnutí SPD do tohoto orgánu namísto nedávno zesnulého poslance Jaroslava Bašty. Vládní poslanci tak hrubě porušili letité pravidlo, že v tomto kontrolním orgánu mají svého zástupce všechny politické strany a hnutí zastoupené v Poslanecké sněmovně, vládní i opoziční. Jde o zásadní narušení procesu demokratické kontroly zpravodajských služeb. Jaroslav Foldyna byl občany již čtyřikrát zvolen poslancem Parlamentu ČR, má tedy mezi lidmi dlouhodobě vysokou důvěru a kredit. Opakovaně byl zvolen do zastupitelstva Ústeckého kraje, kde vykonával i funkci náměstka hejtmana, i do zastupitelstva města Děčína, kde žije. Neexistuje žádný relevantní důvod, proč by Jaroslav Foldyna nemohl být členem kontrolního orgánu, který dohlíží na zákonnost a ústavnost činnosti Bezpečnostní a informační služby, která se v posledních letech navíc opakovaně a nepokrytě – v rozporu se svým posláním – zapojuje do naší vnitřní (ale i zahraniční) politiky na straně subjektů současné vládní koalice, a nepřípustně tak zasahuje do demokratické politické soutěže. Nezvolení zástupce hnutí SPD do Komise pro kontrolu Bezpečnostní informační služby poslanci vládní koalice vzbuzuje i závažné pochybnosti o tom, zda je činnost této služby z pohledu našich zákonů skutečně v pořádku.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama