Setkání dvou parlamentních stran dokazuje, že moderní konzervativní křesťansko-demokratická politika má v Evropě 21. století neoddiskutovatelné místo. Obě strany se však ve svých zemích potýkají s podobnou hrozbou, a to s nástupem populismu a nárůstem ruského vlivu v obou zemích.
„Češi a Slováci zůstávají bratrskými národy. Jedna zrušená mezivládní konzultace nic nemění na našich nadstandardních vztazích. Mám radost, že v obou našich zemích má moderní křesťansko-demokratická politika silné zastoupení. Potýkáme se ale se společným problémem, a to je vzestup populistických stran, které ohrožují samou podstatu demokracie. Chci tedy zdůraznit, že Slováky stále považuji za bratry. S čím mám problém, je populismus a podpora Putinova režimu. Zároveň jsme probrali některé problémy, se kterými se potýkáme jak v Česku, tak na Slovensku. Za všechny zmíním potřebu energetických úspor s důrazem na státní pomoc při zateplování domů, zajištění dostupného bydlení nebo udržení konkurenceschopnosti našich trhů v rámci EU,” vysvětluje Petr Hladík, ministr životního prostředí a místopředseda KDU-ČSL.
„Slovensko je pro nás jednoznačně i přes odložení mezivládních konzultací jedním z hlavních zahraničních partnerů. S KDH konkrétně jako KDU-ČSL spolupracujeme dlouhodobě a společně hledáme řešení, jak oponovat populistům. Proto jsme dnes diskutovali i o roli křesťanské demokracie v moderním světě. Odpoledne probereme například i problematiku velkých šelem, která je na Slovensku i u nás na Jablůnkovsku či Broumovsku aktuální,” konstatuje ministr zemědělství a poslanec Marek Výborný (KDU-ČSL).
„Tak jako je Slovensko pro Česko bratrem, stejně tak je KDH bratrem pro KDU-ČSL. Dnes chceme dát jasně najevo, že diskuse mezi Čechy a Slováky pokračují. Jsem rád, že můžeme probrat důležitá témata, jako je například boj s dezinformacemi nebo ochrana právního státu,” říká Aleš Dufek, předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL.
„Velmi si vážíme toho, že v době, kdy zde na Moravě měla zasedat slovenská vláda, nás ministři a zástupci KDU-ČSL pozvali na toto jednání. Současná slovenská vláda odtahuje Slovensko od našich partnerů, proto chceme vyslat jasný signál, že Slovensko a KDH mají partnery v zahraničí a mohou spolupracovat. Tato spolupráce je o to důležitější v době, kdy vidíme, že svoboda a demokracie nejsou samozřejmostí, ale je třeba za ně dnes bojovat. Vážíme si tohoto dlouholetého partnerství a budeme za demokracii bojovat i nadále," prohlásil Marián Čaučík, místopředseda KDH a poslanec NRSR.
„Jsem velmi rád, že celá polistopadová politika probíhá v bratrské spolupráci KDH a KDU-ČSL. Je dobře, že se tato tradice nadále udržuje. Obě strany sdílejí stejný hodnotový základ a je důležité, abychom i nadále společně prosazovali naše názory a řešení ve sjednocené Evropě," řekl Viliam Karas, podpoředseda.
„Přítele poznáš v těžkém období. Navzdory hanebným krokům naší vlády, které dostávají Slovensko do mezinárodní izolace, vidím záblesk naděje, že to není natrvalo. Děkuji KDU-ČSL, že je i nadále naší spřátelenou stranou v České republice a že můžeme společně pracovat a rozvíjet Slovensko i Českou republiku," uvedla členka předsednictva KDH a předsedkyně poslaneckého KDH v NRSR Martina Holečková.