Mgr. Olga Sedláčková, MBA

  • BPP
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 0,63. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

02.09.2012 12:57:49

Několik věcných otázek k tématu majetkové vyrovnání s církvemi

Několik věcných otázek k tématu majetkové vyrovnání s církvemi

Cílem těchto otázek není rozporovat samotný fakt potřeby majetkového vyrovnání s církvemi. Cílem otázek je zabývat se podrobněji ekonomickými předpoklady, které byly zvoleny jako argumenty k tomu, jaký způsob řešení majetkového vyrovnání byl zvolen.

Moje otázky pak reagují především na argumenty uvedené v článku:  „Vrácení majetku církvím není dar, ale příležitost pro další rozvoj“, který byl publikován na webu PL dne 31.8. 2012.

Otázky jsou zde:

1. Polská vláda provádí reorganizaci financování církví, církve budou financovány z výnosů daní z příjmu (konkrétně 0,3% daně z příjmu). Proč se o podobném řešení neuvažuje i v ČR?

2. Výsledky ze sčítání lidu, domů z roku 2011 ukazují, že k církvi se hlásí 13% obyvatel. Z čeho je možné dovodit tvrzení, že počet duchovních bude nadále růst? (zdroj: www.czso.cz)

3) Do rukou církví bude převáděn větší objem nemovitého majetku. Je s církvemi dohodnut nějaký „cestovní plán“ toho, jak a jakým tempem  bude tento majetek převáděn? Budou církve schopné se o tento majetek začít sami okamžitě starat?  Mají dostatek strojů, zařízení, vybavení a odborného personálu, který je pro správu majetku potřeba? Dáme jim dost času na to si tyto podmínky vytvořit?

4) Proč se uvádí jako argument pro jednorázové finanční vyrovnání to, že platy duchovních dále porostou? Z jakého důvodu uvažujete s tím, že platy duchovních porostou, když platy ve veřejném sektoru prokazatelně nerostou, některé se dokonce snižují a vede se intenzivní diskuse i o zpomalení valorizace důchodů?

5) Podle nezávislých ekonomů je odhad výnosů z této transakce  28,6 miliardy Kč.  Jak konkrétně, tedy jakým ekonomickým mechanismem,  tyto výnosy pro státní rozpočet vzniknou?

6) Jak jsou spočítány uváděné a odhadované výnosy a náklady celé transakce? Jaká diskotní míra byla použita pro  uvažované období 2013 – 2062 ? Která instituce tuto  diskotní míru pro ČR stanovila?

7) "Restituce odblokují rozvoj 1200 měst a obcí" . Je v návrhu zákona stanoveno např. možné  předkupní právo pro města a obce tak, aby se mohl naplnit  tento předpoklad?

8) „Vyplácení finanční náhrady za nevracený majetek nelze navázat na momentální ekonomickou situaci, protože vývoj ekonomiky nelze předvídat“.  Ano, s tím se dá v současnosti souhlasit, ale jakým způsobem pak byly vypočteny např. ty celkové odhadované výnosy (očekávaných 28, 6 miliardy) když vývoj ekonomiky nelze předvídat?

P.S: V anglické literatuře je ovečka/beránek (=sheep) vždy symbolem církve. Jiný význam v tom nehledejte.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama