„Mám velkou radost, že jsme dnes schválili finanční podporu pro dva významné projekty zaměřené na podporu menšin a kulturní rozmanitosti v našem městě. Našim cílem je vytvořit platformu, která bude inspirativní pro širokou veřejnost a pomůže bojovat proti diskriminaci a xenofobii. Jsem přesvědčen, že tyto projekty jsou dalšími důležitými kroky k posílení integrace a tolerance v naší společnosti,“ říká náměstek primátora hl. m. Prahy pro oblast kultury Jiří Pospíšil.
Na základě žádosti organizace Slovo 21, z. s. rozhodli pražští radní o poskytnutí finanční podpory ve výši 400 000 Kč na zajištění financování projektu Kulturou proti anticiganismu, konkrétně na cestovné a lokální dopravu, honoráře a odměny umělcům, pronájem prostor a techniky nebo na ubytování, stravné a občerstvení. Navrženou částku doporučila na svém jednání letos v dubnu Komise Rady hl. m. Prahy pro udělování grantů v oblasti národnostních menšin a integrace cizinců.
Základním posláním organizace Slovo 21, z. s. je napomáhání k rozvoji demokracie a zvyšování tolerance ve společnosti, dále podpora respektování práv menšin a komunit ohrožených sociálním vyloučením, zejména romské menšiny a cizinců žijících v České republice, nebo vytváření rovných příležitostí, podpora genderové rovnosti a integrace cizinců i uprchlíků. Děje se tak prostřednictvím vzdělávacích, kulturně-uměleckých a osvětových programů nebo sportovních, tělovýchovných a volnočasových aktivit.
Se svojí žádostí o podporu uspěl také Srbský kulturní spolek Radost a obdrží tak celkem 120 000 Kč na zajištění projektu Divadelní hry a zpěv v srbském jazyce pro děti a mládež, a to konkrétně na pronájem prostor, honoráře pro pedagogy a lektory, odměny účinkujícím, nákup kostýmů a rekvizit, propagaci, kancelářské potřeby, doménu a webový hosting, na práci grafika, údržbu webových stránek, vedení účetnictví, menší odměny pro děti nebo na odměny pro organizátory. Také v tomto případě doporučila navrženou částku Komise Rady hl. m. Prahy pro udělování grantů v oblasti národnostních menšin a integrace cizinců.
Srbský kulturní spolek Radost se zaměřuje na udržování a rozvoj kulturních tradic a národopisného bohatství Srbska a balkánského regionu. Dále se věnuje výuce srbského jazyka a reálií se zaměřením na děti, včetně prezentace srbských a dalších balkánských lidových tanců a písní.
Mezi hlavním městem a oběma organizacemi budou nyní uzavřeny veřejnoprávní smlouvy o poskytnutí účelové individuální neinvestiční dotace.