Ing. Radim Fiala

  • SPD
  • Olomoucký kraj
  • poslanec
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 3,61. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

15.07.2024 7:17:00

V některých regionech hrozí rozpad zdravotní péče

V některých regionech hrozí rozpad zdravotní péče

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu ke zdravotnictví v regionech.

 Fialova vláda kašle na zdravotnictví a v některých regionech hrozí rozpad zdravotní péče. Polovina praktických lékařů pro děti a dorost je podle dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) v penzi, jejich ordinací za pět let ubylo skoro 400 a očekávají se další odchody pracujících seniorů. Potřeba bude 1100 úvazků. Ubývá i diabetologů nebo chirurgů, praktických lékařů pro dospělé je v důchodovém věku 40 procent a ambulantních specialistů je v důchodovém věku 43 procent s chirurgů polovina. ! Na konferenci České lékařské komory o stárnutí zdravotníků to řekl ředitel ÚZIS Ladislav Dušek, informovala ČTK. A co si o celém problému myslíte vy? Myslíte si, že Fialova vláda zajišťuje lékařskou péči dostatečně?

Například praktických lékařů pro děti a dorost je v současné době v seniorním věku polovina. "Regulérně hrozí, že se v některých regionech ta péče rozpadne," uvedl. Nového praktického lékaře si v posledních pěti letech muselo najít asi 390.000 dětí, zavřelo téměř 400 ordinací.

Dětští praktičtí lékaři přitom přijímají pacienty i od přetížených specialistů, zejména dětských psychiatrů, kterých je v celé ČR jen 157 a více než třetina z nich je v důchodovém věku. "Je naprosto evidentní, že v řadě regionů dětská psychiatrie prakticky neexistuje," dodal Dušek. Lepší situace je v psychiatrii pro dospělé, kde se podařilo navýšit počet mladých lékařů, kteří mají o obor zájem.

Počet lidí, kteří potřebují odborníky na duševní zdraví, ale výrazně roste, zejména mezi mladými.

Přibývá také pacientů s cukrovkou, podle predikcí se mezi roky 2020 a 2030 jejich počet zvýší o pětinu na více než milion. Diabetologů je přitom podle Duška přes 30 procent v důchodovém věku, za pět let ubylo 50 ordinací. "Tam, kde silně chybí diabetologové, jejich práci přebírají praktičtí lékaři pro dospělé," uvedl Dušek.

Praktických lékařů pro dospělé pacienty je starších 60 let asi 40 procent. V současné době jich ročně vstupuje do oboru jen asi 200 nových. "Mírně se to zlepšuje, byť to negativní saldo zatím trvá.

To se doufejme spraví do dvou let," dodal.

Velká část absolventů lékařských fakult podle Duška směřuje do nemocnic, klesá podíl těch, kteří směřují do ambulancí. Chybí proto lékaři i v dalších oborech. Například podle nedávné tiskové zprávy Sdružení ambulantních specialistů za šest let může chybět čtvrtina ambulantních specialistů, protože 43 procent z nich je už teď v důchodovém věku.

Také polovina chirurgů je podle Duška v důchodovém věku, každý rok jich absolvuje studium zhruba 50, přitom do penze do deseti let odejde přibližně tisícovka. Problematické jsou také obory alergologie, vnitřní lékařství, klinická neurologie, anesteziologie a intenzivní medicína nebo patologie.

Podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislava Duška roste nejen věk lékařů, ale také jejich pacientů. Do roku 2040 se podle něj zdvojnásobí počet seniorů, mladých lékařů, kteří se o ně budou muset starat, je ale málo.

Data o stárnutí lékařů ÚZIS prezentoval už v roce 2018. Tehdy Dušek varoval, že pokud se nic nezmění, bude v roce 2025 třetina veškeré kapacity krytá lékaři ve věku nad 60 let. Průměrný věk lékaře byl tehdy 49 let, praktického lékaře pro děti a dorost 59 let.

Zhruba 600 tisíc pacientů nemá svého praktického lékaře. A ti, kteří by chtěli, mají často problém nějakého sehnat. Novinkám to sdělil předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka. „Máme šest set tisíc nezaregistrovaných pojištěnců, dětských i dospělých,“ upozornil Šonka.

Podobně Již vloni v říjnu ČT24 informovala, že stálého stomatologa přes pojišťovnu nemá pětina lidí a roste nápor na zubní pohotovosti, protože pacientům se nedaří najít si stálého zubaře.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama