“Po důkladném zvážení jsem se nakonec rozhodla Ursulu von der Leyen podpořit. Za pět let splnila velkou část toho, co slíbila a navíc prokázala, že je schopná vést Komisi v době krize. Silně se postavila za Ukrajinu, zvládli jsme společně covidovou pandemii, jasně jsme se odpoutali od ruských fosilních zdrojů, na čemž má jako předsedkyně nemalý podíl. Nyní přislíbila mnoho konkrétních priorit v důležitých oblastech, jako je například podpora malých a středních podniků se adaptovat na současný svět, jelikož jsou páteří naší ekonomiky. Podpoře investicím ostatně věnovala velkou část svého projevu, včetně příslibu konkrétních legislativ, což kvituji velmi pozitivně,” vysvětluje Markéta Gregorová.
Gregorová ale zároveň upozorňuje na řadu nedostatků, které v projevu Ursuly von der Leyen zaznamenala.
“Projev byl celkově slabší, než jsem očekávala, a její program má několik problematických částí. Ve své řeči například nezmínila Čínu a v programu se k ní vyjadřuje jen sporadicky. Osobně se zaměřuji na bezpečnost i obchod, je pro mě tedy prioritou, aby předsedkyně Komise, stejně jako já, vnímala nastavení vztahů s Čínou jako jednu z našich největších výzev – ale i hrozeb – do následujících let. Také jsem zklamaná z toho, jak nejistě mluvila o dezinformacích. Zatímco u jiných témat slibovala legislativu, tady jen obecně deklarovala tvorbu “štítu demokracie”. Takovýchto prázdných slibů již bylo dost. Chtěla jsem slyšet jasný závazek, jak toho chce docílit, ten ale chyběl,” dodává Gregorová.
“Jsme nyní součástí širší demokratické koalice, které byly od von der Leyen přislíbeny určité programové věci a dává smysl být konstruktivní. To však neznamená, že souhlasíme se vším, co bylo vyřčeno. Staronová předsedkyně Komise je stále lidoveckou nominantkou. My využijeme pozice v koalici k tomu, abychom se podíleli na vylepšování nadcházející legislativy a podoby Evropy.”