„Aktuálně jsme svědky situace, kdy samosprávy protestují, že v průběhu vyhlášené výzvy na zřizování dětských skupin došlo ke změně podmínek čerpání prostředků. Objevila se informace, že došlo ke změně ohledně financování ve výši 100 %, a to tak, že nově nemá být financována část nákladů určená na úhradu DPH, která měla být hrazena ze státního rozpočtu,“ napsala Olga Richterová v písemné interpelaci s tím, že ministr Marian Jurečka sám dětské skupiny mnohokrát propagoval a s volenými představiteli samospráv jednal.
„Mé otázky na základě informací z webu MPSV zní: K 14. 10. 2024 došlo ke změně ve financování nových dětských skupin a byla vyhlášena nová výzva. Nově nebude hrazeno DPH – jakým způsobem a kdy byla tato změna oznámena kromě krátké zprávy z 25. 9. 2024, nyní uvedené v archivu aktualit? Vy i vláda opakovaně deklarujete odhodlání posílit počet míst v systému předškolní péče a pokračování v plnění programového prohlášení, přesto se nyní může zdát, že tato problematika pro vládu potřebnou prioritu ztratila a obce nemusí být ochotné místa dál budovat. Plánujete s nimi ještě nějak komunikovat i po změně podmínek?“ ptá se v interpelaci Richterová.
Piráti se prosazováním a podporou institutu dětských skupin snaží naplňovat jeden z kroků vlastního ekonomického plánu Republika v pohybu. Zvýšení dostupnosti předškolní péče je výhodné pro rodiny i pro veřejné rozpočty, v Česku přitom chybí desítky tisíc míst v systému předškolní péče, zejména pro menší děti od 1,5 do 3 let věku, v některých obcích a regionech i pro děti starší.
„U nás chybí skutečná svoboda volby a možnosti předškolní péče, které jsou v jiných zemích běžné. A jako Piráti tuhle situaci dlouhodobě řešíme. Dětské skupiny mají být doplněk do nabídky slaďování rodinného a pracovního života rodin, jelikož pro řadu rodičů je využití právě služeb dětských skupin jedinou možností, jak být třeba na částečný úvazek v kontaktu s vlastní profesí. Nejistota ohledně financování dětských skupin, kde bylo původně slíbeno pokrytí 100 % nákladů, může nyní celou tu snahu z posledních let pohřbít, protože nové dětské skupiny už nebudou vznikat potřebným tempem,“ doplňuje Richterová.
„Máme také spočítáno, že péče o děti se vyplatí i finančně celému státu a společnosti. Podle propočtů by mohlo do státního rozpočtu přibýt několik miliard korun ročně na odvodech a daních, které by pracující rodiče malých dětí odváděli. Tyto miliardy v něm dnes kvůli nevhodnému nastavení systému péče o předškolní děti chybí a rodiny navíc nemají skutečnou svobodu volby,“ uzavírá Richterová.