Dlouhodobě totiž projekt přinese zrychlení povolování staveb, zlevnění výstavby, osekání byrokracie i omezení prostoru pro korupci, kdy lze poprvé díky digitalizaci transparentně vidět do celého procesu.
Zároveň jsem nikdy nepopíral, že v této fázi ješte nejsme. Nové systémy mají vzhledem k časovému presu i komplikacím při vývoji problémy, které je třeba postupně odstraňovat. Než by byl zajištěn maximální komfort a efektivita pro jejich uživatele, chtěli jsme úřadům na tuto přechodnou dobu ulevit.
Ještě za mého působení na ministerstvu jsme tak s pracovní skupinou připravovali základ tzv. bypassu. Tedy, aby se pro úřady zvýšila právní jistota a mohly dočasně spolu s novým celostátním systém využívat i systémy stávající. Na to nyní v upravené podobě navazuje i vláda.
Stávající systémy bylo během této doby dle všech dosavadních podkladů, které jsem měl k dispozici, možné rozvíjet a dokončit. Popřípadě dodělat potřebné analýzy.
Přesto se nyní hovoří o vysoutěžení zcela nového agendového systémů s finišem k roku 2028. Od pana ministra Kulhánka nicméně padlo, že cílem je, aby nový dodavatel měl možnost navázat na fungující základy a prvky současného řešení. Což by dávalo smysl jak z ekonomického, tak časového hlediska.
Věřím, že minimálně Portál stavebníka, úložiště dokumentů s evidencemi i Geoportál tedy budou dále pokračovat.
Nicméně dotažení celého projektu se odsunuje na další vládu, tedy není žádná garance, že se digitalizace opravdu stane, v jaké podobě, případně za jakou cenu.