V této chvíli finalizujeme odhady škod. Škody budou naštěstí o něco nižší, než jsme předpokládali, a měly by se pohybovat mezi 45 až 50 miliardami korun, z toho větší polovina škod bude na státním majetku.
V souvislosti s pomocí krajům, firmám, občanům jsme spustili hned několik podpůrných programů, jako je mimořádná okamžitá pomoc, podnikům také vláda spolufinancuje náhrady mzdy pro zaměstnance, kteří kvůli povodním nemohou chodit do práce kvůli zastavenému provozu firmy nebo musí řešit osobní situaci po velké vodě, rovněž byla spuštěna pomoc domácnostem po povodni 2024 (v průměru 40 000 korun na jednu domácnost), které vyplácejí přímo postižené obce, také byly zahájeny programy pro obnovu vodovodů a kanalizací, dále jsou spuštěny programy ŽIVEL 1, 2, 4 a dokončuje se program ŽIVEL 3.
V pátek jsme rozhodli, že na pomoc podnikatelům, kteří chtějí čerpat bezúročný povodňový úvěr u Národní rozvojové banky, použijeme národní zdroje namísto zdrojů z EU, a to především kvůli tomu, abychom eliminovali omezující podmínky, a pomoc tak doputovala ke všem malým a středním firmám, které ji potřebují. V přípravě je i program Záruka 2024 až 2030, díky kterému bude NRB moci podnikatelům, zasaženým povodněmi, poskytnout záruku k úvěrům od komerčních bank. Příjem žádostí v tomto programu zahájí NRB v průběhu listopadu.
Z krizové rezervy jsme prozatím uvolňovali 80 milionů korun pro Moravskoslezský kraj a dalších 560 milionů korun pro tento kraj vláda schválila vláda ve středu. Pro kraj Olomoucký jsme nejprve uvolnili 60 milionů korun a minulou středu se vláda dohodla na uvolnění dalších 500 milionů korun do jeho krizové rezervy.
Bez ohledu na trvající stav nebezpečí ve dvou krajích sčítáme celkové škody, způsobené zářijovou povodní, abychom nejpozději do 5. prosince poslali žádost o čerpání prostředků z Fondu solidarity EU, které budou potřeba na obnovu veřejného majetku.