Podle aktuální analýzy Indexu prosperity a finančního zdraví jen za rok 2024 se naše země ve vstřícnosti k podnikání propadla v rámci Evropy na šestou příčku od konce. Mohou za to hlavně vysoké ceny energií, růst daní i nízká tržní kapitalizace pražské burzy.
Společná analýza České spořitelny, datového portálu Evropa v datech a Sociologického ústavu Akademie věd ČR. Podnikatelům v Česku přisuzuje až 22. „nejlepší“ prostředí z 27 států EU. Oproti roku 2023 si tak Česko pohoršilo o další dvě příčky, informovala server Fintag.
Podnikání v Česku neprospělo ani zvýšení daní. Konkrétně v roce 2024 vzrostla daň z příjmů právnických osob v rámci konsolidačního balíčku z 19 % na 21 %. Korporátní daň tím prakticky dosáhla unijního průměru, dosahuje 14. nejnižší hodnoty v EU.
Zahraniční firmy v ČR stojí za 45 % přidané hodnoty, což je pátý nejvyšší podíl v EU. Tento podíl navíc v posledních letech stále mírně roste, což je dáno i zaměřením české ekonomiky na subdodávky koncovým producentům.
„Tím se připravuje o vyšší přidanou hodnotu i část marže. Vyšší podíl zahraničních firem je v Česku daný historickým vývojem, kdy jsme potřebovali získat know-how a kapitál. Samotný počet zahraničních vlastníků ale není určujícím kritériem. Důležité je, zda zahraniční vlastník zemi přináší kapitál, který se propíše do investic. V Česku se na přidané hodnotě ze zahraničních vlastníků nejvíce podílí Německo (34 %), na druhém místě jsou pak USA (14 %),“ vysvětluje Tereza Hrtúsová, analytička České spořitelny.