Mezi ně patří především rychlá soudní řízení díky významnému zkrácení lhůt, podrobný screening všech migrantů, zavedení povinného hraničního řízení a s ním spojené zefektivnění návratového procesu a snížení standardu přijímání v případě sekundární migrace z jiných států EU. V rámci reformy rovněž bude nutné propojit nové i stávající migrační IT systémy.
„Většina opatření této reformy jde cestou zpřísnění azylové praxe. Díky nim se odmítnutí žadatelé o azyl nedostanou dále do vnitrozemí. Cílem konkrétních opatření je, aby se z Česka nestala cílová země pro nelegální migraci,“ uvedl ministr vnitra Vít Rakušan a doplnil, že některá opatření, jako je například bezpečnostní část screeningu nebo zrychlení dublinského řízení, Česko již uplatňuje.
Národní plány k reformě evropské migrační a azylové politiky připravují všechny členské státy, přičemž jejich cílem je zajistit společný postup implementace ve všech členských státech a včasný start efektivnějšího, rychlejšího a přísnějšího migračního a azylového systému. Česká republika již národní akční plán odeslala Evropské komisi. Na realizaci všech připravovaných změn budou v maximální možné míře využity fondy EU.
Současně je pro ČR i nadále prioritou dále prohloubit spolupráci ve vnější dimenzi, a to především opatřeními mimo EU.