Kdyby opravdu Fico chtěl řešit plyn, mohl si místo toho s Ukrajinou vyjednat tranzit pro plyn nakoupený třeba v Ázerbájdžánu. Anebo si mohl zajet do Prahy či do Vídně a zeptat se, za kolik EUR se tu koupí plyn z jiných než ruských zdrojů. Protože řešení je připravené, jak už ostatně Slovensku oficiálně sdělil ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček. Plynu je dost. Je tu celá síť propojení i velké podzemní zásobníky (vystačí na 3 měsíce). A nové kapacity pro dovozy zkapalněného plynu se staví rekordním tempem. Stačilo se jen zeptat.
Veřejnost je zmatena. Fico rozehrál velkou hru. Společná fotografie z jednání s Putinem byla hned na prvních stránkách novin. Jeho krok vyvolal vážné rozpaky a znepokojuje. A to i na samotném Slovensku. Prezident Pellegrini promluvil jasně. Prý pevně věří, že Ficova návštěva Moskvy nebyla jen samoúčelným krokem, který může výrazně poškodit Slovensko v očích spojenců v Evropské unii a NATO.
Navíc to vypadá, jakoby Fico řešil dodávky plynu snad jako vůbec jediný v celé EU, což není pravda. Státy EU dohodly, že je třeba ukončit závislost na Rusku. Proto se budovala dostatečná kapacita pro dovozy zkapalněného plynu. Dnes v EU funguje na 30 LNG terminálů. Výstavba dalších terminálů pokračuje rekordním tempem.
V Řecku byl uveden LNG terminál Alexandroupolis (kapacita 5,5 mld m3 ročně), v Německu otevřeli Stade (13,3 mld) a Brunsbüttel (plovoucí terminál až pro 10mld m3). Španělsko má šest LNG terminálů (dohromady 60 mld m3) a otevřelo nový terminál Musel. Itálie má nové Piombino, její LNG terminály pojmou až 10 mld m3. Největším dovozcem LNG v EU je Francie, která letos otevřela pátý terminál (Le Havre). Jeho kapacita je 5 mld m3 ročně, polovinu si už rezervovala společnost TotalEnergies, zbývající kapacita je nabízena na trhu prostřednictvím aukcí.
V Polsku mají Świnoujście na 7,5 mld m3. V Litvě je nový plovoucí terminál ve městě Klaipeda na 3,8 mld m3. Chorvatsko (terminál Krk) má dosáhnout kapacity 6 mld m3 v roce 2025. Rakousko, které nemá přístup k moři, si vyjednalo podíly v terminálech v Rotterdamu a v Chorvatsku.
ČR podobně jako Rakousko také nemá přístup k moři, a proto si také zajistila dlouhodobou kapacitu terminálech v německém Stade a v nizozemském Eemshaven. To znamená přístup k 5 miliardám metrů krychlových plynu ročně. Odpovídá to víc než polovině současné roční spotřeby naší země. Zbývající množství se bude nakupovat na evropském trhu v aukcích.
LNG terminály nezbytné pro dovozy zkapalněného plynu po moři tedy rostou rekordním tempem. Jsou nejkratší cestou k vysvobození z nebezpečné pavučiny smrtelné závislosti na ruském plynu. LNG se stal symbolem suverenity států v dodávkách plynu.
Na závěr kontrolní otázka. Podobně jako Česká republika si zajistila kapacity v LNG terminálech v Německu a Nizozemí, nabízí se ověřit, jaké kapacity si v evropských terminálech LNG vyjednalo Slovensko.
Takže - vyjednala už slovenská vláda bezpečné dodávky plynu také z jiných zdrojů než z Ruska? Pokud ne, dost možná Fico chtěl svou cestou prostě vytvořit zdání, že „řeší“ problém. A tady musím souhlasit s tím, co už sdělil prezident Slovenska Peter Pellegrini. Slovenský premiér Fico svou politikou k Rusku poškozuje zájmy států NATO a EU.