- Nařízení EU, které schválil loni Evropský parlament, požaduje po národních státech zřídit centrální registr ubytovacích jednotek, v nichž se poskytuje krátkodobé ubytování pro turisty prostřednictvím platforem typu Airbnb.
- Jak je v Česku zvykem, zákon jde daleko nad rámec nařízení EU. V tomto zákonu se do registru mají zapisovat i hotely a penziony, což po nás EU nechce.
- Dále se do registru mají kromě ubytovatelů a jednotek zapisovat i ubytované osoby. Nic takového EU nepožaduje a ministerstvo pro místní rozvoj ignoruje i ochranu osobních údajů a soukromí!
Další věcné výhrady:
- Zákon nepomůže řešit problémy krátkodobého ubytování, právě naopak – ignoruje stavební, hygienické a protipožární předpisy a umožňuje zapsat do registru i nevyhovující prostory.
- Zbytečná byrokracie, která si vynutí další rozpočtové náklady a úředníky.
- Nefunkční systém. – Už nyní je podepsaná smlouva na zhotovení registru e-Turista se stejným dodavatelem, který připravil nefunkční a špatně zabezpečené digitální stavební řízení. Je mimořádně podivné, že smlouvu MMR podepsalo už loni, i když zákon ještě nebyl schválen.
- Zákon v této podobě nepomůže ani obcím, protože samosprávy se k údajům z registru nedostanou.
Zákon, který má tolik vad, se nedá opravit a měla by ho sněmovna zamítnout nebo vrátit vládě k přepracování. Jinak vznikne byrokratický systém, který může ohrozit soukromí občanů, a problémy s bydlením vůbec neřeší!
Zásadní stanovisko jsme připravili ve spolupráci s neziskovou oganizací Rezidenti a spolkem Snesitelné bydlení v centru Prahy. Více informací najdete ZDE.