Už to vypadalo, že hnutí STAN se bude snažit až do voleb působit jako parta těch „správných hochů“ a děvčat, kteří rozhodně nemají nic společného s kauzami typu Dozimetr. Ale opak je pravdou. Hejtman Libereckého kraje Martin Půta (SLK a někdy STAN) byl soudem uznán vinným v rozsáhlé korupční kauze a soud vynesl rozsudek ve kterém mu uložil podmíněný trest a pokutu 50 tisíc korun. Na místě se odvolal. Nad osobní morální odpovědností a politickou kulturou a důvěrou v politiku vítězí „nechat se potvrdit ve funkci tajnou volbou“, kde přitom stávající koalice má jasnou převahu v zastupitelstvu. Jinými slovy, jedeme dále dalších třeba i pět let, než padne potvrzující anebo osvobozující rozsudek odvolacího soudu.
Ministerstvo vnitra pod vedením Víta Rakušana (STAN) předložilo do legislativní procesu návrh zákona, kterým se mění volební zákon a některé další zákony v souvislosti s přijetím nového zákona o volebních kampaních. Součástí tohoto návrhu je i jedna velice nebezpečná a nepřijatelná potencionální změna Zákona o sdružování v politických stranách a v politických hnutích. Ministerstvo vnitra navrhuje, aby politické strany a politická hnutí mohly v budoucnu přijímat finanční dary i od právnických osob vlastněných cizinci z členských států EU včetně právnických osob, které mají svá sídla mimo území ČR!
To by znamenalo mj., že volební kampaně v ČR mohou být napříště placeny i ze zahraničí, což je naprosto nepředstavitelný a nepřípustný průlom do dosavadní praxe, kdy finanční dary českým politickým stranám a hnutím musí pocházet transparentně výhradně z ČR a od českých dárců. Tato změna by např. umožnila masové financování vybraných politických stran neprůhlednými společnostmi sídlícími v daňových rájích, jako se o to v minulosti hnutí STAN pokoušelo.
Tentokrát by už ovšem nešlo o nezákonnou činnost, ale o zcela legální záležitost, což je potřeba odmítnout a pokud si současná vládní koalice tuto změnu zákona prosadí, okamžitě po volbách je potřeba iniciovat její zrušení. A současně navrhnout zákon, na jehož základě budou muset i všechny politické vlivové a nátlakové skupiny, které se označují jako tzv. neziskové organizace, okamžitě zveřejňovat veškeré finanční dary ze zahraničí, jako tomu je např. v USA a Izraeli.
V souvislosti s potenciální spoluprací politických subjektů se zahraničními subjekty je třeba upozornit na jednu zajímavost. Není to časté, aby si některá vláda vytvořila zákon nebo část zákona, podle kterého si nakonec mohou jít „sednout“ její vlastní členové. A to se přitom čtyřkoalici ODS, TOP09, KDU-ČSL a STAN nedávno podařilo. Změnu trestního zákoníku, nad kterou se „ošívali” i v Senátu až tam sám Vít Rakušan musel přijít „srovnat řady“, aby úprava prošla. Jde o doplnění trestního zákoníku o § 318a nazvaný Činnost pro cizí moc. Nejnižší sazba je za to jeden rok až pět let a ta nejvyšší až dvanáct let. Ideální „gumový paragraf“ pro potírání činnosti politické opozice, zvláště ve volebním roce. Nicméně i jejich kolegové z ODS si pak uvědomili, že podle toho paragrafu by se vystavovali stíhání hlavně oni sami, zejména jestli se zásadně změní vláda, už letos na podzim. Takže ministr spravedlnosti honem připravuje novelu, která by to ustanovení zmírnila, a byly v něm alespoň nějaké použitelné definice, aby bylo předem možné alespoň odhadnout, co je vlastně trestným chováním. Jinak by se za chvíli lidi báli nakupovat i ve vietnamské večerce a co teprve, když mají kolegu v práci, co je cizinec. Nedej bože, když někdo má manžela z Francie nebo z Ruska, a že je takových párů dost.
Zoufalství vlády Petra Fialy je veliké. Vidí, že znovu většinu v Poslanecké sněmovně nezískají, tak vymýšlí různé kulišárny jako to zařídit, aby to přeci jen šlo a když ne letos, tak příště. Reaktivování Milionu chvilek napovídá, že nás čeká slovenský scénář. Doufejme, že ne ukrajinský scénář, Majdan tady opravdu nepotřebujeme. A ani dalších 8 let Petra Fialu jako premiéra.