Neřeší totiž vůbec nic, jen některým umožňuje mírně si přilepšit ( ovšem na úkor většiny ). To, že druhý pilíř může mít pozitivní dopad jen na hospodaření peněžních ústavů je tak notoricky známo, že je zbytečné to dále rozvíjet. Kritikou druhého pilíře se zabývají mnozí , z mnoha úhlů . Je to totiž velmi snadný terč kritiky a upřímně se divím, že s něčím takovým se tato vláda nestydí vůbec před veřejnost předstoupit. Není třeba být velkým počtářem, aby bylo možno explicitně zdokladovat, že se jedná o vyslovený podvod především na ty , kteří by do tohoto pilíře aktivně vstoupili, ale také na nás ostatní, kteří tento experiment budeme svými daněmi platit. Dost ale kritiky. To, že bez nějaké změny je stávají systém neufinancovatelný je zřetelné a poslední čísla penzijního účtu hovoří jasně. A demografům, kteří předvídají neradostnou budoucnost není také důvod nevěřit. Vláda se svou „ reformou“ cudně zamlčuje jednu podstatnou věc – i pro ty , kteří do systému druhého pilíře vstoupí, zůstane rozhodující složkou jejich budoucí penze příjem z průběžného prvního pilíře. A ten se bude uspokojivě plnit pouze tehdy, bude-li dost plátců. Nezodpovězenou otázkou zůstává , jak současná prozatím vetovaná „reforma“ na tuto výzvu odpovídá. Stručně řečeno - nijak. Mezigenerační solidarita je vepsí, motivace pro ty, kteří se rozhodují , zda mít děti ( a vychovat tedy budoucí přispěvatele do průběžného systému) je veškerá žádná. Proto mne mrzí, že náš velmi konzervativní a ke všem ohleduplný návrh na řešení nezbytné reformy penzijního systému se nedostal ani na jednací stůl. Takže alespoň v kostce :
Ti, kteří vychovávají děti by měli být nějakým způsobem zohledněni. Například tak, že jejich odvod ( který nyní činí 28 %) bude na druhé a každé další dítě snížen o 3 %. Naopak ti , kteří se rozhodnou děti nemít , nebo je mít nemohou a nerozhodli se pro adopci, budou do tohoto průběžného pilíře odvádět o 3% více. Hrubé výpočty ukazují , že by se příjmy do prvního pilíře zvýšily o cca 7mld. Kč . Motivaci a solidaritu lze pro plátce odvodů doplnit možností přispívat svým rodičům 1% až 2% přímo .Takto přispívat mohou tedy ti, kteří pracují a jejich příspěvek může být tím vyšší, čím lépe budou svými rodiči do života připraveni.
Jsem hluboce přesvědčen, že toto je daleko lepší cesta , než ta , kterou nám nabízí současná vláda. A prezidentovo veto k lepšímu řešení otevírá cestu. Využijeme ji ?