Jednou z hlavních změn je nový systém určování subjektů kritické infrastruktury, který se zaměřuje na poskytovatele základních služeb namísto dosavadního určování fyzických prvků. Návrh také stanovuje jasné gesce, postupy, povinnosti a sankce pro subjekty kritické infrastruktury.
„Nová legislativa posiluje ochranu kritické infrastruktury a krizového řízení v Česku. Zavádíme moderní systém určování subjektů kritické infrastruktury, posilujeme digitalizaci a zvyšujeme bezpečnost citlivých informací,“ uvedl ministr vnitra Vít Rakušan.
Cílem návrhu je zajistit vyšší ochranu strategických subjektů a jejich služeb, posílit bezpečnost státu a zvýšit důvěru poskytovatelů kritické infrastruktury ve státní správu.
Další klíčové body návrhu:
- Posílení digitalizace krizového řízení a ochrany kritické infrastruktury prostřednictvím Informačního systému krizového řízení a Portálu kritické infrastruktury, což umožní efektivnější sdílení informací mezi státní správou a soukromým sektorem.
- Zavedení systému ověřování spolehlivosti pracovníků subjektů kritické infrastruktury.
- Ochrana informací důležitých pro řešení krizových stavů a bezpečnost kritické infrastruktury.
Nová právní úprava reaguje na směrnici Evropského parlamentu a Rady o odolnosti kritických subjektů. Ministerstvo vnitra bude nadále pracovat na komplexní reformě krizového řízení, kterou bude řešit meziresortní pracovní skupina.