Poslankyně Drastichová pochybuje, zda vládní opatření v podobě rodokmenu lahví s tvrdým alkoholem a nových kolků jsou skutečně těmi systémovými kroky, které zabrání tomu, že se objeví další oběti. „Možná to částečně pomůže řešit problém tisíců litrů nebezpečného alkoholu, které jsou podle policie stále v oběhu. Už teď jsou ale slyšet hlasy, že i nové kolky půjde padělat, a co navíc zabrání tomu, aby po čase lidé vytáhli ze svých zásob neprověřený alkohol, který si schovali v době, kdy aféra hořela naplno, a který může být nebezpečný? Již nyní opět policisté našli na polských hranicích dodávku plnou alkoholu + různobarevné tekutiny.“
Podle jejích slov je problematický i návrh ministra zdravotnictví, který by povoloval prodávat tvrdý alkohol výhradně v kamenných obchodech. „Považuji to za alibismus státu, který by ve svém důsledku dopadl na drobné živnostníky, kteří by se provozem stánků s takto omezeným sortimentem těžko uživili.“
Jana Drastichová vidí řešení v důsledné státní kontrole. „Na pozadí aktuální agenturní zprávy o tom, že Státní zemědělská a potravinářská inspekce objevila v Tuzemáku likérky Drak 50% metanolu, se ptám, zda by se metanolová kauza rozvinula do takových rozměrů, kdyby podobná kontrola fungovala už dříve? A z druhé strany, pokud dosud nefungovala, byla to „jen“ neschopnost státu?“, uvádí poslankyně, která navíc od státních orgánů očekává taková opatření, která by zabránila příčinám – tedy pančování, ilegální výrobě alkoholu i možnému padělatelství nových kolků. „Stranou nesmí zůstat ani boj státu s pašováním problematických látek. Vidím velké rezervy v práci celní správy, která často hlídkuje u nájezdů na dálnice ve vnitrozemí, místo aby důsledně kontrolovala u hranic, například s Polskem, kudy nejen do Moravskoslezského regionu proniká řada problematických chemických látek,jak se ukázalo v případě syntetických drog,které pak prodávají zdejší tzv.amsterodamshopy,“ dodává Jana Drastichová.