Každá politická strana má svůj politický program, který předkládá široké veřejnosti prostřednictvím svých zástupců. Ať již na komunální, krajské či celostátní úrovni.
A je právem i zodpovědností voličů, komu a jakému programu dají přednost. Takže i vlastní rozhodování vlády a prosazování jednotlivých zákonů je spoluodpovědností občanů. Zároveň však platí, že není silné vlády bez silné opozice a naopak. Když je slabá opozice, která nedostatečně hájí zájmy těch, kteří ji pomohly uspět, pak má vláda zjednodušenou pozici.
Protože nebude pod neustálým kritickým tlakem a bude si moci dělat téměř, co chce.
Naopak pokud je opozice silná a předkládá vlastní pozitivní alternativy, pak ukazuje veřejnosti možné cesty k nápravě i odlišnosti své politiky od té vládně koaliční. A pokud vláda nereflektuje na kritiku opozice, nic si nedělá z kritiky veřejnosti a odborů a stále provádí hloupá opatření a prosazuje nerozumné zákony, dlouhodobě se jí tato politika nevyplatí. A může se schovávat za různými tématy, lidé nejsou hloupí a uvažují realisticky.
Jejich znechucení politikou a politiky dokáži pochopit, nicméně opět musím zdůraznit i jejich politickou a lidskou spoluodpovědnost, a to nejen za jejich hlasování v průběhu voleb, ale i za to, že namísto volby zůstanou doma a svého práva nevyužijí.