Jejím hlavním cílem je ochrana životního prostředí a řízení rybolovu takovým způsobem, aby stále přirozeně docházelo k obnově zdrojů ryb i dalších vodních živočichů.
Reformu rybářské politiky schválil Evropský parlament ve Štrasburku na svém jednání včera 6.února. Tato reforma předpokládá, že se od roku 2015 začne uplatňovat princip udržitelného výnosu. Za rok by se tedy nemělo vylovit více ryb, než umožňuje jejich přirozená reprodukce. Důležitým cílem tohoto návrhu je obnovit populaci ryb do roku 2020.
Reforma bude mít přímý dopad také na Českou republiku. Na území ČR se nachází cca 24 tisíc rybníků a vodních nádrží, které mají celkovou plochu kolem 52 tisíc ha. Tržní produkce ryb se pohybuje okolo 20 000 tun za rok. Proto bylo cílem ČR zdůraznit význam budoucí role akvakultury, a tím i řešení problémů spojených s ubývajícími zásobami ryb v mořích. Zástupci ČR zdůraznili také nutnost dostatečného financování.
„Pro Českou republiku je důležitá hlavně podpora akvakultury, posílení její konkurenceschopnosti a její další rozvoj šetrný k životnímu prostředí. V rámci našeho jednání v Evropském parlamentu se budeme snažit, aby v Evropském námořním a rybářském fondu (EMFF) byl pro sladkovodní akvakulturu vytvořen odpovídající prostor. Sladkovodní rybářství je totiž důležitý faktor také pro udržení zaměstnanosti a regionálního rozvoje ve venkovských oblastech, a to nejen v ČR,“ komentuje dohodu Robert Dušek, člen Výboru pro zemědělství a rozvoj venkova Evropského parlamentu. Míní, že schválení reformy společné rybářské politiky je také dobrým signálem pro právě projednávanou společnou zemědělskou politiku.Nově schválená reforma stanoví tyto priority:
• řeší zachování, řízení a udržitelné využívání zdrojů ryb a ostatních vodních živočichů;
• omezuje dopady rybolovu na životní prostředí;
• zajišťuje strukturální politiku a stanoví podmínky přístupu k rybolovu a využívání rybolovných zdrojů;
• provádí řízení rybářské flotily EU s cílem dosažení vyrovnanosti mezi její kapacitou
a množstvím rybolovných zdrojů
Normal 0 21 false false false MicrosoftInternetExplorer4