To je jasná zpráva o tom, jak a v čí prospěch spravují zemi pravicové vlády. Střední třída pláče, prý už dostala zaplaceno, hlásal Mirek Topolánek. Omezování veřejných služeb dostává učitele, zdravotníky, úředníky, ale i živnostníky a další do skupiny těsně nad hranici chudoby, kde stačí třeba jen nemoc, aby do chudoby spadli. Vláda však dál hlásá malý stát, aby pokud možno nemusela dělat vůbec nic. Omezuje veřejné služby, nechává ležet v Bruselu peníze, které by mohly pomoci a vymýšlí další bankovní produkty typu sKaret jako snadné zisky pro bankéře. Odsává tak další peníze, které by měly být v ekonomice a podněcovat poptávku, tedy hospodářství včetně živností.
Veřejně deklarovaná nezaměstnanost v ČR je kolem osmi procent - podle nové metodiky, platící od ledna. Podle toho, jak jsme nezaměstnanost počítali doposud, pak je to kolem deseti procent, tedy cca 600 tisíc lidí. A to do tohoto čísla zřejmě nejsou započítáni lidé, kteří byli z evidence nezaměstnaných již vyřazení předcházejícími statistickými kouzly Drábkova ministerstva. A ještě dál, jen velmi nenápadně, jednorázově a na okraj v médiích zazněla informace, že slavný nový informační systém také zavedený Drábkovým ministerstvem, vede jen omezenou statistiku nezaměstnaných, takže aktuální čísla nezaměstnanosti jsou neúplná. Podle toho, co vidíme v terénu, se dá také předpokládat, že skutečné počty nezaměstnaných, zejména mezi mladými lidmi, jsou mnohem vyšší. A nejde o čísla. Jde o konkrétní lidi, o jejich osudy. U mladých jde o celý jejich život i život společnosti v budoucnu. To ale Nečasovu vládu nijak netrápí.
Pro tuto vládu je zřetelně důležitá jiná cílová skupina. Podle průzkumu společnosti KPMG (Právo 12. 2. 2013) jsou bankéři v ČR s vývojem ekonomiky nejspokojenější v Evropě. Jakpak ne, když „český bankovní sektor zůstal ziskový i během krize.“ Česká ekonomika nerostla, i když ostatní země (kromě Maďarska) více či méně přece jen rostly. Přesto bankovní analytici, které jistě dobře platí, se ale z televizní obrazovky s ustaranými tvářemi pohoršují nad rozmařilostí společnosti, která „ si žije nad poměry“ a pokud neuškrtíme výdaje (bez ohledu na to kam), dostaneme se „do Řecka“.
V této souvislosti je docela zajímavé slyšet z úst Baracka Obamy, že prioritou pro něj je zaměstnanost a hospodářský růst, jehož motorem mají být dobrá pracovní místa právě pro příslušníky střední třídy, a že proto bude mimo jiné investovat do infrastruktury a obnovitelných zdrojů a navýší minimální mzdu, aby podnítil poptávku. Sociální demokracie má stejný recept. Nastartovat hospodářský růst investicemi, efektivním využitím evropských peněz, podporou inovací a stabilizací veřejných služeb, tedy dobrých pracovních míst pro střední třídu, je cesta k prosperitě i pro naši zemi.
Alena Gajdůšková
1. místopředsedkyně Senátu PČR