Hlavní budova Regionálního muzea v Kolíně byla vyřazena z provozu na počátku 80. let a snaha o rekonstrukci narazila po roce 1989 na vleklé majetkové spory, takže dům celá desetiletí dále chátral. Kolínské muzeum je tak rozeseto na 13 míst na Kolínsku, velkou část sbírek i depozitářů má v nevyhovujících podmínkách.
V lednu 2013 schválila Rada Středočeského kraje rekonstrukci domu v hodnotě cca 112 milionů Kč jako záměr, který chce realizovat (pokud budou zdroje na kofinancování a předfinancování) za pomoci evropských fondů. Téměř ke konci se podařilo dovést jednání o odkupu 5/18 nemovitosti, který dosud kraj nevlastní.
V staronovém sídle Muzea by měl být prostor nejen pro přírodovědné a historické expozice (včetně např. bitvy u Kolína), ale i lektorské prostory a další potřebné zázemí.
A dle některých by neměla chybět ani expozice věnovaná zdejšímu rodákovi - Miloši Zemanovi.
Domnívám se, že problém má několik rovin.
Není v naší zemi zvykem vytvářet pomníky žijícím osobnostem, celosvětově výjimečné činy přinesly obdobné pocty za života snad jen Gagarinovi a Remkovi s Gubarevem.
Nebývá ani zvykem, aby politická reprezentace kraje iniciovala a rozhodovala o zvláštních expozicích tohoto druhu v tom či onom muzeu.
Určitý problém vnímám také v rovině odborné - osobnosti se kvůli komplexnějšímu objektivnímu pohledu hodnotí až po jistém čase. Pokud bude v budoucnu Miloš Zeman hodnocen jako velký státník důstojně reprezentující naše občany doma i v zahraničí, podpořím samozřejmě, aby jeho historický přínos nebyl zapomenut.
Připomenout si první přímé prezidentské volby lze různě. Do muzea glorifikace čerstvého vítěze (byť v podobě třeba fotografií z jeho dosavadního života) dle mého názoru nepatří.
Pokud vedení kraje tento záměr podpoří, budiž. Já bych spíše preferoval věnovat náklady na tuto expozici na podfinancovanou funkci regionálních knihoven v kraji – a to klidně se Zemanovým věnováním.