Jsem přesvědčený, že vláda chce především splnit svůj politický cíl, tj. za každou cenu vypadat před veřejností jako ti, kteří prosadili jak novou kodifikaci práva trestního, tak novou podobu práva civilního.
Tím se ale nemění nic na obavách KSČM, že vláda nebude schopna včas předložit do poslanecké sněmovny všechny novely, které sám občanský zákoník předpokládá k tomu, aby mohl nabýt účinnosti.
Myslím si, že realita bude taková, že to bude právě sama vládní koalice, která v zrychleném čtení bude horko těžko schvalovat tuto chybějící legislativu. Tím se ale samozřejmě otevírá otázka kvality v budoucnu předkládaných „rychlonovel“ právních předpisů. V jakém režimu čtení je bude chtít vláda v poslanecké sněmovně protlačit a zejména pak v jaké kvalitě. A to vše zároveň tak, aby nabyly účinnosti k 1. 1. 2014. Splnit všechna tato tři kritéria na odpovídající úrovni bude z pohledu běžného člověka jen s jednou hlavou a dvěma rukama téměř nemožné.
Myslím si, že názor, který se tak často objevuje a ke kterému se přiklonil i nově zvolený prezident Miloš Zeman, že se soudcům a právníkům nechce učit nové právo, je pouze proklamativní. Jsem přesvědčen, že toto není ve skutečnosti podstatný problém.
Zásadní problémem naopak je, že nový občanský zákoník výrazně mění i principy občanského práva, a to i oproti společenským změnám provedeným po roce 1990. Pro odbornou i laickou veřejnost pak zřejmě nebude snadné vyrovnat se s novými právními přístupy a s nově formulovanými prováděcími předpisy, zejména pokud budou změny zaváděny o překot a horkou jehlou.
Stanislav GROSPIČ, stínový ministr spravedlnosti a poslanec PČR za KSČM