V souvislosti se včerejšími srážkami hasiči zaznamenali více výjezdů než po nedělních bouřkách. Celkem 27x vyjížděli k čerpání vody. I nadále pracují na odstraňování povodňových škod, ve spolupráci s nestátními neziskovými organizacemi distribuují humanitární pomoc a do terénu vyslali také své psychology. Zvýšený počet výjezdů zaznamenala Zdravotnická záchranná služba Jihočeského kraje. „Při běžném provozu máme zhruba 140-160 výjezdů denně. Teď po povodních je to okolo 230-240 výjezdů. V souvislosti s povodní a prodělaným stresem se většinou jedná o zhoršení chronických onemocnění, protože při povodních lidé odkládali žádost o pomoc,“ říká ředitel ZZS Marek Slabý.
Krajská hygienická stanice v uplynulých dnech provedla monitoring možného zvýšeného výskytu komárů. Včera byl z Jihomoravského kraje dovezen biocidní přípravek na hubení komářích larev, který bude dnes aplikován na zhruba 30 ha v okolí Třeboně. V následujícím období bude aplikace pokračovat i v dalších lokalitách, které byly zasaženy velkou vodou a hrozí v nich zvýšený výskyt komárů. Krajská hygienická stanice také pomůže lidem, kteří mají jako jediný zdroj pitné vody studnu. Pokud byla jejich studna zasažena povodní, po její sanaci bude KHS provádět odběr a vyšetření vody zdarma.
Zaměstnanci Krajského úřadu Jihočeského kraje dnes vyjeli do vyplavených obcí. Starostové obcí předem nahlásili úřadu obyvatele, kteří museli být evakuování a jejichž obydlí povodeň zasáhla velmi silně. „Tito vyplavení Jihočeši získají mimořádnou finanční pomoc od kraje. Zaměstnanci úřadu dnes sepíší žádost s takto postiženými obyvateli Husince, Bavorova, Putimi, Protivína, Číčenic, Týna nad Vltavou a Hluboké nad Vltavou. Kraj jim v nejbližších dnech poskytne mimořádnou finanční pomoc od 10 do 20 tisíc korun,“ upřesnil hejtman Zimola.
K dalšímu jednání se krizový štáb Jihočeského kraje sejde ve čtvrtek 13. června v 8:00 hodin.