Občané Milovic a okolí jsou aktivními spolutvůrci svého okolí. Mají štěstí i smůlu, že se v jejich blízkosti nachází bývalý vojenský výcvikový prostor (BVVP) Milovice - Mladá, který na straně jedné znamená ekologickou zátěž, hrozby nevybuchlé munice, polorozbořené stavby, na straně druhé nabízí nádhernou krajinu, zachovalé letiště i s příslušnými hangáry a další mnohé příležitosti a možnosti. Vlastníkem prostoru je Středočeský kraj a celý areál na základě smlouvy spravuje společnost Mladá RP, s.r.o., která mimo realizace technologického rozvoje prostoru pronajímá jednotlivé části dalších zájemcům.
V prostoru probíhá tedy čilý ruch - paintballovým fanouškům, zájemcům o vojenskou techniku, fandům letadel a rogal, ale i účastníkům kulturních festivalů a akcí není rozhodně prostor neznámý.
Občané Milovic a okolí také bedlivě sledují, co se s jejich sousedním prostorem děje. Postavili se před lety plánu na využití prostoru pro fotovoltaickou elektrárnu a vyhráli.
Nyní se aktivizovali proti kácení dřevin a proti případné demolici celého letiště. Kácení prověřovala Inspekce Ministerstva životního prostředí a Ministerstvo kultury řeší podnět, zda neprohlásit celé letiště za (technickou) kulturní památku. Stavba by pak byla ochráněna před demolicí a bylo by možné na její údržbu čerpat i dotace např. z programů Ministerstva kultury.
Po obvodu letištní plochy o rozměrech 2,5×0,5 km se nachází řada vojenských objektů, zejména hangárů. Soubor 44 leteckých hangárů (úlů) je rozmístěn ve 13 tzv. rojích, které mají společnou dráhu. V současnosti slouží např. jako sklady či jako hangáry pro letadla a rogala Aeroklubu Lysá nad Labem.
Komplex vystavený v letech 1969-1977 je ojedinělý svou velikostí a mohutností (měl odolat i jadernému výbuchu) a i tím, že byl postaven z materiálu dováženého ze SSSR. Jedná se o jedinou takto charakterizovanou stavbu u nás.
Představuje hodnotnou technickou památku, která má kromě technických kvalit i kvalitu historickou. Z tohoto důvodu se domnívám, že názor Národního památkového ústavu, Vojenského historického ústavu, dalších orgánů státní památkové péče a i široké veřejnosti na prohlášení vojenského letiště a 44 hangárů za kulturní památku má velkou šanci na úspěch. Konečné rozhodnutí je samozřejmě na Ministerstvu kultury.