Přiznám se, že spánek nebyl nikdy mé hobby a k regeneraci mi stačilo vždy jen doslova pár hodin. Ani kdysi nebyl problém, co s brzy načatým dnem, když jiní stávali, měl jsme řadu věcí hotových a některé problémy vyřešené (alespoň jsem si to myslel). Dnes, kdy si člověk může vybrat na kterou zpravodajskou relaci dokonce které televize se bude dívat, je to o více času pro zorientování se v tom, co bylo včera a třeba uniklo pozornosti nebo, a to častěji a raději, co teprve bude, na co se můžeme v podání „našich borců“ z politiky připravit. Ze všech televizí jednoznačně nejen z nostalgie, ale pro jeho podstatnější kvalitu oproti „krvavým“ zprávám soukromých TV kanálů, preferuji zpravodajství veřejnoprávní televize a sleduji Studio 6 na ČT 1. Někdy si jeden může koštnout i ranní politické bramborové polívčičky pro chudé…..
Díky tomu jsem dnes (úterý 23. 7. 2013) mohl sledovat rozhovor moderátora pořadu s předsedou poslaneckého klubu a jednoho ze spolumajitelů KSČM P. Kováčika. Zpovídán byl především k podpoře Rusnokovy vlády od poslanců za KSČM. Díky jeho původní zemědělské profesi, k níž se během rozhovoru nebál jednou přihlásit, byť je ve Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR již od roku 1996, to bylo o „přehazovaných bramborách“ (tzn. je v PS celých dlouhých 17 let, doba v níž se dá zapomenout, jak vlastně brambory sázet),. „Přehazování brambor“ - tak hodnotím stav, kdy dotyčný v problému lavíruje, hledá slova, jimiž by nějak adekvátně reagoval, nemůže případně hovor ukončit (to nebyl tento moderovaný případ). Ano, předseda třešničkového klubu poslanců dělal čest své přezdívce…., taky tak nějak bramborové. Legračně působí jeho „červíček“ pro tyto jeho mediální případy, které doprovází i gestikulací, kdy upracované ruce znázorňují slovy vyjadřované uvozovky u vyřčených slov, které nevidět….
Tradičními zaklínadly byla slova o tom, jak KSČM sleduje vždy zájem občanů. Ten je pro něj a jeho stranu vždy na prvním místě, třeba i v případech hledání menšího zla ve volbě chování ve sněmovně. Vyjádření „menší zlo“, údajně dle jeho slov velice nerad používá, i když tyto situace život přináší. „Tak, pane předsedo, podpoří poslanci KSČM Rusnokovu vládu?“, zněla několikrát opakovaná a různě modifikovaná konkrétní otázka moderátora Studia 6. A brambory se sypaly tu na tu stranu sklepa, tu na druhou, jednou byly nahoře, jednou dole…“je to tak 50 na 50, ale nejde, pane redaktore, odpovídá P. Kováčik….(oslovení užívané představiteli KSČM vždy v případech, kdy jsou tzv. v úzkých, nechtějí či nevědí odpověď a nebo ji chtějí, co nejdéle a nejurputněji skrývat před veřejností)…, o nějaké rozpolcení v KSČM, je to o svobodné vůli, KSČM se na tom určitě štěpit nebude. Ještě se tak 6. - 7. srpna poradíme a rozhodneme se….“ „A, pane předsedo, nebude pak při vyjádření důvěry Rusnokova vláda vládnout až do termínu řádných voleb?“ A je to tu opět – „určitě nebude, pane redaktore, protože nedojde na pověření paní Němcové sestavením pravicové vlády, dojde snad (to očekávání „dojde snad“ je kouzlené, že?) TOP 09 k poznání, že pro ni bude lepší, když pak podpoří návrh na rozpuštění sněmovny, občané mají právo na to znovu rozdat karty…“. Řeknu Vám, tihle ti poslanečtí mariášníci mi již docela lezou krkem. Protože se tváří, že hrají s necinknutými kartami, že hrají volený nebo lízaný mariáš a přitom hrají licitovaný, kde přitom jediným, kdo stále absentuje je občan, a to aniž by sám chtěl. Oni mu toto rozhodnutí bez něj a za něj vnucují, byť jej neustále vyzývají k aktivní hře. „Pane předsedo, a co když bude Rusnokova vláda vládnout do řádných voleb?“ Opět známý rétorický manévr zastírající pravý stav věcí, znějící v podstatě ve zkrácené parafrázi takto – „nebude, pane redaktore, KSČM udělá vše pro předčasné volby, protože je to to nejlepší řešení pro občana“.
Zřejmě se v zákulisí dějí asi věci, když i v KSČM jsou tak přesvědčeni, že předčasné volby budou i přes či spíše právě proto, že dostane Rusnokova vláda důvěru a padne druhý ústavní důvod pro předčasné volby. Prvním testem byl neúspěšný pokus sněmovny o své rozpuštění, druhým je nedůvěra první vládě, třetí nedůvěra druhé vládě navržené prezidentem a třetím nedůvěra vládě navržené předsedou PS. Ten by však měl zřejmě naději na úspěch, když je zde deklarovaná 101 většina pro takovouto vládu. Věřit v druhý pokus na rozpuštění PS, resp. toho, že si většina kapříků vypustí rybník je opravdu víra na vodě.
Přesto se tato doba hodila zejména právě majitelům KSČM, kteří ji plně využili pro sestavení kandidátek, které budou platit i pro případ voleb konaných v řádném termínu. Ono bylo totiž z důvodu potřeby rychlého, operativního konání kandidátky sestavit, protože budou přeci předčasné volby a doba nesmí zastihnout KSČM (čti majitele této strany) nepřipravené. Kdyby předčasné nebyly, tak ty řádné jsou za dalších pár měsíců a nemůžeme plýtvat penězi členské základny za zbytečné další jednání krajských výborů kvůli novému sestavování kandidátek pro volby do PS, které by stejně vypadaly, jak vypadají. A jak vlastně kandidátky KSČM vypadají? Stručně řečeno „jako vloni“. Staré osvědčené a léty své vlastní přízně vygenerované persóny dlící někteří v parlamentu skoro dvacet let. Např. takový matador jakým je předseda KSČM V. Filip dlí v českém parlamentu se čtyřletou přestávkou (mezi lety 1992 až 1996) od roku 1990, kdy byl zvolen do Federálního shromáždění a nebylo určitě jeho vinou, že byl ty čtyři roky mimo, protože FS skončilo. Ono i tak stihl zatím 19 let a o jeden rok přesáhl věk dospělosti.
Současné teplé a velice suché počasí v žádném případě úrodě brambor neprospěje a dovozy budou opět veliké, když bude odkud, protože klima si je dost podobné. Nejhorší však je, že ta vedra a sucho neumoří „naše“ poslance, občany volené zástupce svých zájmů. Ty pravicové jsou jasné, ty nalevo jsou díky „hradnímu zavirování“ tak nějak jasné nepříliš, zejména když jsou ještě dále pro občany zneprůhledňovány cinknutými kartami levicových mariášových hráčů. Jak říkám, není nad ranní politickou bramborovou polívčičku pro chudé….
Vlastimil Balín, občan vařící si raději sám (zlí jazykové tvrdí, že se neošidí…)