Konflikt se zostřuje díky nedohodě o návrzích kolektivní smlouvy a
blížícímu se konci roku, ale také vzhledem k připravovanému poklesu
nominálních a reálných mezd, a především pod tlakem hrozby uzavření dolu
Paskov.
Odboráři své právo stávkovat rozfázovali tak, aby dali vlastníkům i managementu časový prostor pro změnu stanoviska. Předpokládám, že stávka prokáže jednotnost, solidaritu a sílu zaměstnanců. Chci věřit tomu, že majitelé včas přehodnotí své postoje a dají vedení firmy nové, přijatelnější návrhy k rychlému uzavření dohody. Zajistí tak nejen spokojené Vánoce řadě rodin, ale i klid pravidelným odběratelům kvalitního černého uhlí.
Tato kauza jen zviditelňuje dopady tzv. české cesty privatizace. Bude zajímavé rozkrýt, jaké znění privatizační smlouvy připravili zodpovědní zástupci státní správy. Zda privatizace těžby, mimo jiné, zavazovala firmu k vytěžení celého dostupného ložiska, což by předpokládalo vytváření rezervního fondu pro situaci, až se začne těžba prodražovat. Není přece možné levně přijít k velké investici (s bonusem bytového fondu), vytěžit jen „rozinky“, zisky vyvést, navíc uskutečnit špatné investiční záměry, a pak říci zaměstnancům a státu – majiteli ložiska, že končíme.
Je jen škoda, že se horníci nedokázali ozvat daleko dříve. V OKD bylo 14 dolů, dnes se však nebojuje o jeden, ale v podstatě o poslední čtyři. Snad toto vzedmutí zaměstnanců osloví i zaměstnance dalších odvětví, ve kterých rovněž stoupá nespokojenost, ale chybí solidarita a organizovanost.
RSDr. Miroslav OPÁLKA, stínový ministr práce a sociálních věcí (KSČM)