Odpolední 21. listopad byl pro Třebíč ve znamení oslav. Zdejší zámek, který byl zrekonstruován s pomocí dotace z evropských fondů za cca 160 milionů Kč, se slavnostně otevíral a byly zpřístupněny též nové expozice.
V zaplněném Kamenném sále zámku mohl hejtman Kraje Vysočiny Jiří Běhounek, ředitel Muzea Vysočiny Třebíč Jaroslav Martínek přivítat zástupce veřejného života z národní i krajské reprezentace, zástupce investora i celé řady firem, které se na díle od návrhu po realizaci podílely. Své místo měli i hosté z jiných krajů, včetně Středočeského. Nechyběl ani autor expozice Michal Stehlík, který její genezi a hlavní teze také představil.
„Expozice je rozdělena do 4 témat, prožít příběh člověka je možné v interaktivní expozici Lidé.Místa.Osudy. Klášterům a jejich atmosféře je zase věnována expozice Svět portálů a bran. Unikátní je také třetí expozice věnovaná Valdštejnům na Třebíči, zejména v posledních stoletích a na Třebíčsku tradiční je poslední expozice – Svět neživé přírody, kde můžete obdivovat unikátní vltavíny“, zestručnil expozici Zdeněk Štefek, radní pro kulturu a památkovou péči Středočeského kraje, který taktéž srovnal prostory zámku s obdobnými ve Středočeském kraji. „Shodli jsme se s radní Kraje Vysočina pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu Marií Kružíkovou, že v takovém rozsahu může zámku konkurovat z našeho kraje jen Jezuitská kolej v Kutné Hoře.“
Slavnostní otevření zámku obohatil i tradiční hudební vstup a všichni zúčastnění mohli využít možnosti si poprvé expozici v celé její komplexnosti prohlédnout.
Projekt „Zámek Třebíč – modernizace zámku a zpřístupnění nových expozic“ byl realizován od roku 2010 v rámci ROP Jihovýchod. Pro cestovní ruch kraje Vysočina má město Třebíč strategický význam.