Norma má zlepšit výkon státní správy její depolitizací a vyřešit tak
dlouho odkládaný problém, na který upozorňuje i Evropská unie. „Je to
jedna z podmínek pro plynulé čerpání evropských fondů v nadcházejícím
programovacím období,“ připomněl premiér na tiskové konferenci.
Vládní materiál navazuje na předchozí snahy o větší profesionalizaci státních zaměstnanců. „Udělali jsme úspornější, jednodušší verzi původní legislativy z roku 2002, ale takovou, která podle našeho názoru je schopná ty cíle dosáhnout,“ vysvětlil Jiří Rusnok.
Hlavní přínos zákona spočívá v depolitizaci státní správy. „Velmi důsledně volíme princip nezávislosti státní služby na politické reprezentaci. Celý ten systém státních tajemníků, jmenovaných generálním ředitelem státní služby, který není snadno odvolatelný, není politickým reprezentantem, je to prostě nejvyšší profesionál v této oblasti, je v tomto návrhu velmi důsledně vystavěn,“ zdůraznil předseda vlády.
Navrhovaný systém předpokládá vznik funkce generálního ředitele státní služby, který by byl jmenován velmi přísnou procedurou a po té jen velmi obtížně odvolatelný. Generální ředitel by následně na každém ministerstvu ustanovil státní tajemníky coby faktické vedoucí těchto úřadů.
Ministr práce a sociálních věcí odhaduje, že by se zákon týkal asi 72 000 státních zaměstnanců. Rozsah jejich benefitů je ale na základě předchozích politických diskusí omezen. „Tento zákon, tak jak ho posíláme do sněmovny, bude spolehlivějším základem pro legislativní proces i pro politické reprezentanty, tak aby byli schopni eventuálně připravit komplexní pozměňovací novelu a aby nakonec z toho procesu vzešla norma, která může alespoň odstartovat implementaci státní služby v akceptovatelné úrovni,“ sdělil ministr František Koníček.