Evropou obchází strašidlo- strašidlo krize.
Touto parafrází známého autora chci nastínit vleklý a dle mého názoru neřešitelný problém současné společnosti v Evropě i celém t.zv. západním světě.
Jak je známo ČR se již pět let pohybuje v ekonomické krizi, nebo v lepším případě ve stagnaci. Permanentně je ČR vyřazeno z pracovního procesu téměř 500 a v současné době již 600 tisíc práce schopného obyvatelstva. V celé EU to činí téměř 27 milionů lidí. Naděje na podstatné zlepšení je v nedohlednu. Proč?
Je evidentní, že vývoj hospodářství má cyklický charakter s cca dvacetiletou periodicitou. Před dvaceti lety si EU pomohla eliminovat krizi připojením a exploatací států Východní Evropy. Tento efekt zmizel a tak se projevila zákonitá a tvrdá realita kapitalistického systému. Další vývoj ekonomiky a nastolení hospodářského růstu bude založeno převážně na inovačním procesu, kapitálových vkladech a nadměrným a neúnosným využíváním přírodních zdrojů. Výsledkem bude další koncentrace kapitálu, sice opětný růst korporátní i společenské produktivity práce, ale tomuto růstu neodpovídajícím úbytkem nezaměstnaných. Takové jsou zákony kapitalistického systému, protože kapitál nemá sociálno (ani enviromentálno) ve svém programu. Co s všemi těmi nezaměstnanými, co s tou mládeží, která neměla možnost nastoupit ani do praxe, kudy z toho ven?
Minimálně padesát let je znám jeden ekonomický axiom trhu – to je rovnovážný diagram nabídky a poptávky. Nebo-li, kdo vyrábí, musí také mít komu prodat! V důsledku liberálního, monopolního a egoistického prostředí a diktátu monopolů v posledních dvaceti letech v EU se na tuto skutečnost nějak zapomnělo. Pokud to tak půjde dál, rozšiřuji výše uvedené moto na Svět obchází strašidlo konce kapitalismu.
15.1.2014 Ing. Karel Janko