Kraj ale žádnou takovou povinnost nemá a požadavek považuje za bezpředmětný.
„Konkrétními žadateli byly Biskupství Českobudějovické, Provincie Řádu minoritů v ČR, Provincie bratří františkánů a Římskokatolická farnost Roseč. V rámci restitucí požadují navrácení movitého majetku po Jihočeské vědecké knihovně v Českých Budějovicích, Jihočeském muzeu v Českých Budějovicích, Regionálním muzeu v Českém Krumlově a Muzeu Jindřichohradecka,“ uvedl hejtman Jiří Zimola s tím, že se jedná například o více než 2,5 tisíce předmětů z depozitáře Jihočeského muzea, zhruba osm tisíc církevních tisků uložených v Jihočeské knihovně a kolem 100 předmětů ze sbírek Regionálního muzea v Českém Krumlově.
Podle Zimoly ale kraj není povinen podle zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi a náboženskými společnostmi věci movité vydávat. Vyplývá to ze stanoviska ministerstva kultury, kde se uvádí, že podle navrhovaného zákona o majetkovém vyrovnání se bude církvi vracet pouze majetek státu. Majetku vlastněného obcemi, kraji a soukromými osobami se to netýká. „Tímto materiálem se ještě budeme zabývat na radě kraje a pak žadatelům samozřejmě odpovíme,“ dodal.
Pokud by církevní instituce na získání výše uvedeného movitého majetku trvaly, musely by prostřednictvím občanskoprávní žaloby prokázat, že jim tento majetek opravdu patřil.
Podobně je kraj připraven zamítnout i výzvy církevních institucí v případě restitucí majetku nemovitého, který je v jeho vlastnictví. Zde jsou žadateli Biskupství Českobudějovické, Cisterciácké opatství ve Vyšším Brodě a Česká katolická charita. První zmiňovaná instituce žádá například o budovy Vyšší odborné školy a Střední průmyslové školy automobilní a technické v Českých Budějovicích, cisterciáctví pak usiluje o budovu Střední školy a Vyšší odborné školy cestovního ruchu na Senovážném náměstí v Českých Budějovicích.