26.01.2014 13:31:02
Jak se dá likvidovat školství?
Stačí se podívat na poslední čtvrtstoletí do škol České republiky a dostanete velmi dobrý návod, jak si odpovědět na otázku v titulku.
Velmi bych uvítal prosazení kariérního řádu, o němž je též zmínka v koaliční dohodě. Určitě by pomohl opět alespoň trochu vrátit učitelům jejich společenskou prestiž. Nicméně v tomto společenském zřízení, kde jediným měřítkem jsou peníze, s sebou kariérní postup musí nést také finanční ohodnocení. Jinak nemá smysl.
Jsem rád, že se strany nové koalice zavazují nezavést školné či skryté školné v podobě zápisného. Už dnes studium na vysokých školách spoustu rodinných rozpočtů zatěžuje tak, že si studenti místo času, ve kterém mají studovat, musí přivydělávat. Uvidíme, jak se k návrhu KSČM zvýšit sociální stipendium postaví poslanci nové vládní koalice při hlasování v Poslanecké sněmovně. Je to totiž v souladu právě s koaliční smlouvou, která praví, že „vzdělání nesmějí být do cesty stavěny žádné institucionální, zákonné nebo sociální bariéry“. Rád bych zmínil, že to, jaké máme či budeme mít učitele, ovlivňuje to, jaké budeme mít děti. Proto potřebujeme kvalitní a vzdělané kantory, jejichž hlavní náplní bude učit a vychovávat. A když se peníze v rozpočtu najdou na takovou věc, jako jsou čtyři tisícovky kapesních Biblí, mohly by se najít i na platy učitelů nebo na vybavení škol. Vždyť místo těchto Biblí jsme mohli mít dvacet tisíc výtisků učebnic.
Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje
0 příspěvků Vstoupit do diskuse
Komentovat článek
Tisknout