Ocení se dovednosti a znalosti výrobních postupů tradičních lidových řemeslníků. Vítězové získají titul, finanční odměnu ve výši 10 000 korun a možnost účasti v celostátním kole soutěže s názvem „Nositel tradice lidových řemesel“.
„Vím, že máme v kraji hodně šikovných lidí, kteří se věnují tradičním lidovým řemeslům, která už jsou téměř zapomenutá. Právě díky těmto nadšencům přežívá odkaz našich předků a jsem rád, že jejich snahu můžeme i letos ocenit,“ uvedl středočeský hejtman Josef Řihák.
Soutěž připravuje Regionální muzeum v Kolíně a jeho pobočka Muzeum lidových staveb v Kouřimi ve spolupráci s Odborem kultury a památkové péče Středočeského kraje. Nominováni mohou být všichni, kteří se snaží udržet znalosti tradičních rukodělných technik a předávat je dalším generacím. Návrhy na udělení titulu mohou předkládat vědecké a odborné instituce, muzea, občanská sdružení, neziskové a zájmové organizace, fyzické osoby, orgány státní správy a samosprávy. Odborná komise vybere tři vítěze.
Nositelem titulu Mistr tradiční rukodělné výroby Středočeského kraje se v minulém roce stal Jiří Rücker z Peček, který vyrábí dřevěné perníkářské formy již několik let. „Na svém kontě má stovky výrobků, originálů i povedených replik. Zároveň vyučil mnoho následovníků a v práci se dřevem se věnuje i nevidomým lidem. Určitě mu titul náleží právem. Těším se, až se setkám s novými oceněnými mistry letošního roku.“ řekl středočeský radní pro kulturu a památkovou péči Zdeněk Štefek.