Policejní zásah proti ní byl naopak protiprávní, stejně jako samotné kácení. Potvrdily se tak všechny námitky zelených proti tehdejší policejní akci a také proti samotnému kácení v nejcennějších lokalitách Šumavy.
„Rozhodnutí o oprávněnosti blokády je důležitým mezníkem pro občanský aktivismus i pro ochranu přírody. V roce 2011 jsme jako účastníci blokády chránili cenné lokality Šumavy před zásahy, které byly paradoxně nařízeny samotnou správou Národního parku. Jsem rád, že nám soud dal za pravdu, dnes bych to udělal stejně. Celkový výsledek kácení v Národním parku Šumava navíc potvrzuje, že vedení bylo a stále je zcela nekompetentní a nový ministr by měl ještě dnes odvolat současného ředitele Mánka,“ říká Ondřej Liška, předseda zelených.
„Současně musí Ministerstvo životního prostředí rychle řešit budoucí právní ukotvení Národního parku Šumava i proto, abychom předcházeli neustálým snahám místních developerů a na ně navázaných politiků oslabovat funkce ochrany přírody a krajiny tak, jak tomu bylo například v rámci návrhu zákona o Národním parku Šumava plzeňského kraje. Šumava si zaslouží rozšíření prvních zón na celistvé celky a maximální posílení přirozených funkcí místních ekosystémů. Šumava je jednou z posledních divočin v České republice, proto stojí za to ji zachovat,“ uvedl Ondřej Mirovský, vedoucí sekce životního prostředí zelených.