Tak nám dnes začíná velký sportovní svátek. Svátek, kdy by měly ustat všechny konflikty a sváry právě podle starořecké tradice. Olympijské hry se staly oslavou sportu moderní doby. Těší se na něj všichni, sportovci, pořadatelé, politici, podnikatelé, novináři i lidé doma u televize po celém světě. Těší se na olympiádu i lidé, jestli je tak můžeme nazývat, činící druhým lidem utrpení a smrt, ze kterých nám bohužel naskakuje husí kůže a vyvolává strach. Právě toho chtějí islámští teroristé dosáhnout, pokud právě v době konání olympijských her udeří…..
Pokud jsem v názvu svého článku použil slovo Mnichov, měl jsem na mysli něco jiného, než potupnou a traumatizující Mnichovskou dohodu z roku 1938. Ta se při vyslovení názvu tohoto bavorského města hluboce zaryla do povědomí všech Čechů. Běžnému Izraelci však slova Mnichov a olympijské hry připomenou, kam až může zajít nenávist mezi dvěma národy obývající jednu zemi.
Nikdy nepanovala taková obava z terorismu při pořádání olympijských her od dob po konání olympiády z roku 1972 v Mnichově, jako nyní v Soči. Jsou tedy obavy na místě?
Volba na letošní pořádání zimních olympijských her v ruské Soči padla již dříve. Proč olympijský výbor vybral kavkazské město Soči je vcelku pochopitelné. Záštita stále více bohatnoucího Ruska byla zárukou, že se na hrách nebude šetřit a budou bombastické. Podle posledního „sčotu“ přišla tahle sportovní atrakce bratru na 50 miliard dolarů. To předčilo i výdaje na letní olympiádu v Pekingu. V mentalitě Rusů jsou zakódovány mimo jiné také vlastnosti jako je okázalost a marnotratnost. Současný režim Vladimíra Putina vykazující silné prvky autoritářství se bude chtít před světem předvést, jak se jeho země vzmáhá a vzdaluje se od balastu jelcinovských devadesátých let.Na olympiádě prý panují nejpřísnější bezpečnostní opatření. Všudypřítomné kontroly postihují všechny sportuchtivé v dějišti sportovního klání pod Kavkazem. Lze však zkontrolovat všechny obyvatele Kavkazu, aby nedej Bože někde něco neexplodovalo? Věřím, že bezpečnostní složky Ruska udělají vše pro bezpečnost sportovců, návštěvníků a státníků, kteří si zde dávají dostaveníčka pro politická jednání. Z čeho ale mám obavy je, že tuto zimní olympiádu možná „odskáčou“ obyvatelé nedalekých měst jako je např. Krasnodar, Stavropol nebo Majkop. Tam bezpečnostní opatření mohou jistě selhat.
Cestujícím v letadlech z USA nedoporučují brát s sebou ani zubní pastu. Snad ji budou mít v nějakém krámu. To i jiné omezení se musí v rámci bezpečnosti snést. Ale při představě, že se budu neustále ohlížet okolo sebe a nikoliv na sportovní výkony a pátrat očima, zda vedle mne nestojí „černá vdova“ s pásy plastické trhaviny, úplně znehodnotí zážitek tohoto velkého sportovního svátku.
Asi si budeme muset zvyknou na to, že i v tomto případě opět zvítězily peníze,
když se konání těchto her přemístilo do tak neklidné oblasti jako je Kavkaz.
Buďme však optimističtí a doufejme že „islámsko-separatistické zrůdy neprojdou“