Mgr. et Mgr. et Mgr. Tomáš Zdechovský, Ph.D., MBA

Poslanec EP a člen předsednictva KDU-ČSL
  • KDU-ČSL
  • europoslanec
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 0,9. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

12.02.2014 22:24:19

Korupce v České republice si všimli i v unii

Korupce v České republice si všimli i v unii

Při pohledu do výsledků zprávy dokumentující vnímání korupce mnohým zatrne, ale asi nikdo nebude překvapený. Čísla vypadají opravdu hrozivě, a to i ve srovnání se zbytkem Evropské unie. 71 % českých firem pokládá korupci za významnou překážku.

 Při pohledu do výsledků zprávy dokumentující vnímání korupce mnohým zatrne, ale asi nikdo nebude překvapený. Čísla vypadají opravdu hrozivě, a to i ve srovnání se zbytkem Evropské unie. 71 % českých firem pokládá korupci za významnou překážku pro své podnikání, mimochodem je to nejvíce v celé unii. Ve zprávě se kromě toho dočteme, že korupční prostředí nejvíce ohrožuje malé firmy.  8 % dotázaných v Česku přiznalo, že byli o úplatek požádáni. I zde patříme ke „korupčním velmocím,“ protože se jedná o dvojnásobek průměru EU. 

Nelze se proto divit tomu, že 95 % obyvatel považuje korupci za závažný problém, s nímž se potýká celá naše společnost. Dělíme se tak spolu se Španělskem a Litvou o bronzovou příčku hned za Řeckem a Itálií. Asi každého napadne otázka: Co s tím? Evropská komise doporučuje ve své zprávě následující čtyři opatření, která by měla korupční jednání přinejmenším zkomplikovat:

1) Posílení schopnosti, specializace a školení úředníků tak, aby uměli rozpoznat a odstranit hrozící konflikt zájmů u veřejných zakázek.

2) Posílení průhlednosti majetkové struktury firem, které se o zakázky ucházejí.

3) Vznik mechanismu, který by dokázal zabránit konfliktu zájmů a korupci v souvislosti s čerpáním
evropských peněz. Měla by být také posílena nezávislost institucí, které za ně odpovídají. Navrhuje se také detailní rozepisování stranických nákladů a nákladů na volební kampaně ve výročních finančních zprávách stran a hnutí.

4) Podpora posílení schopnosti vyšetřovatelů nezávisle řešit korupční případy.

Zmíněné čtyři body nám jistě mohou pomoci při řešení tohoto věčného problému. Ale ani sebelepší úřední nařízení nedokáže nahradit lidi ochotné se korupčním praktikám otevřeně postavit. Naštěstí pro Českou republiku není situace zdaleka tak beznadějná, jak se může na první pohled zdát. Lidé, jako Libor Michálek, Leo Steiner, Jan Čižinský nebo Ondřej Závodský, mohou posloužit ostatním jako příklady hodné následování.  Zároveň slouží jako živoucí důkaz toho, že proti korupci je možné úspěšně bojovat. Doufejme, že se objeví další odvážní a Česko díky nim bude vévodit žebříčkům v EU z jiných, lepších, důvodů.

Přeji hezký den a veselou mysl!

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama