„Přišel jsem pozdravit příbramské baráčníky a poděkovat jim za činnost. Baráčnické spolky, dobrovolní hasiči, myslivci, rybáři nebo sokolové bývají mnohdy jedinou skupinou, která zejména v malých obcích udržuje tradice, organizuje společenské a kulturní akce a podporuje občanskou pospolitost,“ řekl po setkání hejtman Josef Řihák.
Vlastenecko-dobročinná obec baráčnická je nepolitickou společenskou organizací, která se snaží udržet staročeské zvyky a podílí se v celé řadě měst a obcí na kulturním a společenském životě. Výjimkou nejsou baráčnické plesy, oslavy Dne matek, pořádání akcí pro děti, stavění májek či organizace slavnostních průvodů ve dnech státních svátků.
Příbramského jednání baráčníků se zúčastnili zástupci z Příbrami, Březnice, Dobřichovic, Zdic a dalších obcí, které spadají pod XVIII. župu T. G. Masaryka založené 12. října 1934 v Berouně. Zajímavé je označení členů, kteří si říkají sousedé a tetičky. Jednotliví funkcionáři se nazývají jako panímáma, pantatínek, rychtář, šafář (ten zajišťuje občerstvení) či syndik (jednatel) nebo berní (hospodář).
Za udržování tradic a spolkového života na území Středočeského kraje hejtman Josef Řihák předal XVIII. Baráčnické župě T. G. Masaryka čestné uznání. Pamětní medaili dostali rychtář XVIII. župy František Landecký, rychtář obce baráčnické Příbram - Škvrňov Václav Ouřada a syndik Karel Šilhavý.
„Moc se mi líbil nápad na uspořádání májových oslav na náměstí T.G.M. v Příbrami spojený se vztyčením májky. Společně s radním města Martinem Poulíčkem jsme slíbili, že to podpoříme ve vedení města a pokusíme se tak podpořit návrat této lidové tradice,“ dodal hejtman Josef Řihák.