„Stejně jako na začátku 90. let, tak i nyní usilují zástupci nadnárodních těžařských firem o povolení průzkumu a možné těžby zlata v několika lokalitách na území Středočeského kraje. Rozumím znepokojení a obavám občanů z těchto aktivit, které směřují k opětovnému zahájení průzkumu zlata v lokalitách Mokrsko, Petráškova Hora u Hvožďan, Voltýřov, Jílové, Příčovy a na dalších místech v našem kraji. Ministerstvo životního prostředí ČR v současné době posuzuje několik žádostí o provádění průzkumu na území Středočeského kraje,“ řekl hejtman Středočeského kraje Josef Řihák, na jehož návrh středočeští radní proklamaci o nesouhlasu s průzkumem a těžbou zlata odhlasovali.
Průzkum a těžba zlata nemají podle hejtmana Josefa Řiháka perspektivu a pro Středočeský kraj by tyto aktivity představovaly značné riziko. V souvislosti s tím rostou obavy o devastaci krajiny, poškození životního prostředí, znečištění Vltavy a Labe, zvýšení prašnosti nebo možného úniku jedovatého arzénu do spodních vod.
„Je vhodné veřejnost informovat, že nadále platí zákon, který u nás zakazuje při dobývání zlata používat jedovatý kyanid. Tento zákon přijal Parlament ČR poté, co v roce 1999 došlo ke katastrofě v rumunském zlatém dole Baia Mare. Australská firma, která důl provozovala, způsobila zamoření Dunaje a Tisy kyanidem a těžkými kovy, neboť při těžbě využívala značně rizikový proces chemické těžby za pomoci kyanidových roztoků. Řeky Dunaj a Tisa se z této pohromy dodnes nevzpamatovaly. Od té doby se technologie dobývání zlata nezměnily a lze očekávat, že podobně jako v Baia Mare, by se těžilo zlato i u nás,“ upozornil hejtman Josef Řihák.
Zastupitelstvo Středočeského kraje se doporučením krajské rady bude zabývat na svém veřejném zasedání dne 24. února 2014.