Hovořili o aktivní politice zaměstnanosti, především podpoře zaměstnanosti mladých lidí, kterou Evropská komise považuje za prioritu a věnuje jí značné úsilí. Shodli se, že stát musí usilovat o lepší podmínky pro matky, které po mateřské či rodičovské dovolené chtějí nastoupit do zaměstnání. Jejich začleňování do pracovního procesu je ale v České republice ve srovnání s EU neuspokojivé.
„Snažíme se postupně odvrátit od podpory soukromých vzdělávacích zařízení, kterých přibývalo v dobách pravicových vlád. Ukázalo se, že mladé rodiny nemají dostatečnou kupní sílu a dnes tedy víme, že soukromá předškolní zařízení nejsou schopna nahradit kvalitní instituce zřizované obcemi a financované z veřejných zdrojů,“ řekl předseda Senátu Milan Štěch.
Eurokomisař s předsedou Senátu diskutovali také o podpoře romských dětí a mládeže. Podle Lászla Andora Česko nepatří v rámci EU mezi země, které mají s integrací Romů největší problémy. Milan Štěch ale upozornil, že je potřeba pracovat především s mládeží a podpořit jejich získávání sociálních návyků, pokud je nemají zažité z rodinného prostředí.
Předseda evropského výboru Miroslav Krejča pak informoval eurokomisaře, že 28. května bude ve Štrasburku uvedena informační výstava s názvem Vzdělávání Romů v Česku v historickém kontextu, která má za cíl vyvrátit některé mýty dříve prezentované v Evropské unii.