Dr. Libor Rouček

Bývalý europoslanec
  • SOCDEM
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -1,84. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

11.05.2014 10:43:04

Má ještě Putin v ruce klíč k osudu Ukrajiny?

Má ještě Putin v ruce klíč k osudu Ukrajiny?

Ukrajina stojí před dalším dnem, který pro ni může být osudový. V neděli chtějí proruští separatisté z Doněcku a Lugansku uspořádat referendum o odpojení těchto regionů od Ukrajiny.

Tento scénář nápadně připomíná Krym, který se koncem února přesně stejným způsobem rozhodl osamostatnit, aby se vzápětí připojil k Rusku.

Doněck je průmyslovým jádrem východu Ukrajiny, a pokud by o něj Ukrajina přišla, bude to pro ni strašlivá rána. Jisté je, že referendum by postrádalo v současné situaci plné chaosu jakoukoli demokratickou legitimitu a průkaznost. Ani centrální vláda, ani proruské milice nemají v současnosti oblast pod kontrolou. Je mimo pochybnost, že vláda vzešlá z povstání na Majdanu, která nyní sedí v Kyjevě, není na jihovýchodě země oblíbená. 

Lze odhadnout, že ať už se k výsledku referenda dopracují v Doněcku jakkoliv, separatisté vyhlásí, že zvítězilo odtržení od Ukrajiny a kyjevská vláda zase prohlásí referendum za nelegální. Západ výsledek referenda také neuzná. Bude tedy záležet na tom, jak se v dané situaci zachová Putin.

Putin zatím vyslal do Doněcka a Lugansku rozporuplné signály. Kreml po řadu týdnů podporoval proruské separatisty jednak skrytě vojensky, ale také agresivní propagandou o fašistické juntě v Kyjevě. Potom ale Putin překvapivě vyzval k odsunutí termínu referenda a k dialogu všech politických sil na Ukajině! Najednou jakoby se zdálo, že se chce stylizovat do role někoho, kdo se mírnit vášně a zařadit zpátečku. Svitla určitá naděje, že se Moskva bude snažit o uklidnění situace.

Putin je ale nevypočitatelný a jeho páteční návštěva na Krymu (první od jeho připojení k Rusku) se ne náhodou nesla v duchu oslav vítězství nad fašismem u příležitosti nejdůležitějšího ruského národního svátku. Z pohledu demokratických režimů na Západě, které anexi Krymu neuznávají, se jednalo o jasnou provokaci. Tuto návštěvu mohli separatisté na východě Ukrajiny pochopit jedině jako povzbuzení pro své cíle.

Dá se věřit tomu, že Rusko, které dosud přilévalo olej do ohně a vydatně přispívalo k eskalaci konfliktu, začalo mít obavy z nekontrolovatelného vývoje směrem k občanské válce? Jak máme věřit, že Kreml nesleduje s Donbasem stejný scénář jako s Krymem? Brzy se ukáže, jak si máme vysvětlit Putinovy manévry.

Je tu však ještě jedna otázka, která nahání strach. Co když ani Putin už není momentálně schopný účinně působit na proruské milice v jihovýchodní části Ukrajiny? Co když se situace kompletně vymkne kontrole a občanská válka se rozhoří naplno?

Libor Rouček

Zdroj: http://liborroucek.blog.idnes.cz

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 4 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama