Pokud ještě někdo do této chvíle váhal nad tím, zda bylo jmenování Andreje Babiše ministrem v rozporu se zákonem či nikoliv, nyní už nad tím pochybovat nemusí.
Dvojí metr je ale uplatňován dál. Vystává zde totiž ještě další problém, a to jakmile se na celou věc podíváme optikou žalobců exposlanců Tluchoře, Šnajdra a Fuksy. Jak si totiž všichni dobře vzpomínáme, prezident Zeman podmínil jmenování Andreje Babiše do funkce ministra financí schválením zákona o státní službě v prvním čtení. To se dá, nicméně, velmi jednoduše vyložit také tak, že slíbil úplatek v podobě místa ministra financí (nadto zde nejspíše v rozporu se zákonem, když za takové chování nyní premiér Sobotka dostal pokutu jako za přestupek), protože jak víme z procesu s exposlanci ODS, neoprávněná výhoda spočívající mimo jiné v jiném zvýhodnění, a to v souvislosti s obstaráváním obecného zájmu (kterým schválení zákona o státní službě nepochybně je), je považováno za nepřípustné. Premiér Sobotka navíc veřejně přiznal, že šlo o „kšeft“, a to když v této souvislosti otevřeně hovořil o „dani za politickou stabilitu“.
Co jiného pak ale bylo konání tří exposlanců ODS, když se vzdávali mandátu, aby umožnili schválení daňového zákona?! Stíháni by podle této logiky měli být navíc i Andrej Babiš a Miloš Zeman. Nynější ministr Babiš za to, že získal neoprávněnou výhodu, kterou by jinak získat nemohl, neboť čisté lustrační osvědčení nemá, a prezident Zeman za to, že Babiše jmenoval.
Potrestán ale pochopitelně nebude nikdo. Pokutu za premiéra Sobotku uhradí Andrej Babiš, a jakkoliv by měl být hnán za své konání k zodpovědnosti i prezident, z titulu jeho funkce to možné není. Prezident totiž disponuje imunitou vůči všem trestným činům i přestupkům, samozřejmě vyjma velezrady.
Velezrada na voličích se ale v tomto případě nepočítá…
Ing. Tomáš Jirsa, MBA
senátor PČR
krajský zastupitel
starosta
místopředseda regionálního sdružení předseda oblastního sdružení