Dětí se rodí stále méně, proto si takových rodičů velmi vážím.
Dětská skupina je dobré řešení tam, kde není možné založit mateřskou školu a je třeba zajistit hlídání dětí, včetně péče o jejich rozvoj. Vedle mateřských škol tak vzniká druhá státem podporovaná forma péče o děti, která má umožnit především návrat maminek do práce po rodičovské dovolené. Zákon popisuje podmínky, které musí splnit zřizovatel, pečovatel i rodiče dětí, aby mohla dětská skupina existovat. Zákon zavádí limitovanou slevu na dani ve výši výdajů, které rodiče za dítě v dětské skupině zaplatí za rok. Tímto zákonem tedy stát říká, že chce finančně podpořit péči o děti tam, kde garantuje její minimální kvalitu.
Záměr zákona je zřejmě nezpochybnitelný, ale pochybnosti vyvolávají některá jeho ustanovení. Proti zákonu se ohradili zastánci lesních mateřských školek nebo jiných, dosud neregulovaných, ale využívaných forem péče o děti, které nechtějí být dětskou skupinou. Příležitost k opravě dostane zákon v Senátu P ČR. Věřím, že dílčí nedostatky budou napraveny a že dětské skupiny dostanou šanci. Tím se také zařadíme mezi většinu zemí v EU, které se snaží nabídnout a také finančně podpořit širší paletu služeb rané péče o děti.
Na závěr připomenu ten fakt, že statistiky i výsledky vzdělávání zjišťované v zemích OECD jednoznačně ukazují přednosti mateřských škol. Dokládají to poslední šetření čtenářské a matematické gramotnosti 10 letých dětí PIRLS a TIMSS 2011. Výsledky dětí, které chodí do mateřské školy, jsou lepší, než u dětí, které do MŠ nechodí.
Michaela Šojdrová, poslankyně EP