Omezování občanských práv je spojeno s tématem boje proti terorismu, kdy začala být omezována autonomie privátní sféry a zvětšilo se množství legálně zaváděných odposlechů. To vše inicioval Attorney General John Ashcroft, údajně hluboce věřící muž, který zavedl, že pracovní den začínal na ministerstvu modlitbou.
Když jsem byl v roce 2003 ve Spojených státech, velmi nemile mě překvapilo, že se bezpečnostní složky zajímaly o to, co čtou a vypůjčují si studenti z jinak skvěle fungujících a obdivuhodných knihoven. John Ashcroft přehlížel také nárůst mučení při výsleších (po rouškou boje proti terorismu), což vzbudilo pozornost kongresmanů. Na C-SPAN 3 (vynikající televizní kanál s politickými debatami) jsem sledoval debatu o zneužívání mučení. Vůbec nechápu, proč USA jako jediný velký západní stát dodnes nepodepsaly a neratifikovaly smlouvu o zákazu mučení z roku 1958. A přes všechny tlaky z domova i ze zahraničí to ani v dohledné době udělat nehodlají.
John Ashcroft byl bojem proti terorismu posedlý a demonstroval to i při návštěvě Prahy. Mnohokrát lhal ve věci hrozby teroristického útoku a zbraní hromadného ničení, což měl společné i s dalšími členy Bushova týmu. V Bruselu jsem viděl například Paula Wolfowitze a měl jsem možnost s ním krátce mluvit. Osobně mu nevěřím ani slovo (je to muž, který hned po 11. září 2001 zajel za Bushem juniorem do Camp Davidu a přemluvil ho k invazi do Iráku). A John Ashcroft byl televizí CBS označen za člověka, který mění ministerstvo spravedlnosti v ministerstvo strachu (ministry of fear).
Kdo by si myslel, že se tyto věci týkají pouze Spojených států, tak se mýlí, protože evropské země sice konvenci zákazu o mučení podepsaly, ale vyšetřovny CIA byly a v mnoha případech ještě jsou po celé Evropě (v EP k tomu vznikla vyšetřovací komise). Tzv. boj proti terorismu je všude na západě záminkou pro špiclování lidí a narušování soukromí. Nedávný skandál kolem NSA (National Security Agency), který vyvrcholil odposloucháváním evropských politiků včetně Angely Merkel, je snad zbytečné připomínat.