„Začali jsme před čtyřmi lety a náš model začíná mít výsledky. Ve zkratce se jedná o to, že nabídneme lidem možnost odpracovat si své dluhy vůči městu. Lidé nám dlužili za odpad, neplatili poplatky za psa a mnohé další. Situace byla neúnosná,“ popisuje starosta Zeman. Do řešení se vložil europoslanec Tomáš Zdechovský, který zahájil jednání s ministerstvem sociální věcí a ministrem pro lidská práva.
Zaměstnáváním sociálně slabých šetří radnici rozpočet
Může to znít paradoxně, ale v Luži dokazují, že to funguje. „Problém neplatičů je daleko větší, než to, že dluží městu peníze. Tito lidé se odnaučili pracovat, někteří dokonce nikdy nepracovali a nic neumí,“ upozorňuje Zdechovský.
Model v Luži funguje tak, že k jednomu řemeslníkovi, který se stává zároveň lektorem, jsou přiřazeni tři - čtyři lidé. Pod jeho vedením se učí pracovat a vykonávají potřebou práci pro město. Podle starosty Zemana tak není potřeba tolik stavebních firem, protože práci zastanou tito místní. „Ušetříme až třetinu nákladů z rozpočtu města a na víc řešíme sociální problémy,“ říká starosta, který bude tento model společně s europoslancem Zdechovským prezentovat zástupcům úřadu vlády.
Eva Fruhwirtová