S monetárními „experimentálními“ zásahy začala Česká národní banka vloni a koruna okamžitě oslabila o 1,50 Kč.
Jednadvacátého srpna letošního roku již směnný kurs dosáhl až na alarmující hranici 28 korun za jedno euro. Tyto intervence měly přinést desítky tisíc pracovních míst, mluvilo se až o 30 tisících, bohužel se ČNB k naší smůle přepočítala a zcela spletla. Prokazatelně se tak nestalo a evidentně ani nestane. „Pokusné“ zásahy pouze znehodnotily naši měnu a poškodily všechny občany. Zejména ty, kteří vyrazili na dovolenou do zahraničí.
Česká koruna však během úterý posílila o 0,3 % na 27,75 korun za euro, což je o hodně. Maďarský forint totiž stagnoval a polský zlotý dokonce o něco oslabil. Zde bych souhlasil s panem prezidentem, který prohlásil, že ČNB upřednostňuje svoje vlastní zájmy. Ono vstupem do eurozóny, ke kterému jsme fiskálním paktem již „de facto“ udělali první krok, by ČNB přišla o značné kompetence, které by přešly na Evropskou centrální banku.
Všechny tyto kroky tvrdě odsuzuji, neboť jsou prováděny na úkor občanů, a to autonomně bankovní radou, bez vyjednávání se sociálními partnery, jako kdyby byla v izolaci. Můžeme očekávat euro za více než 28 Kč? Já bych se tomu nedivil.
Ing. Pavel JANEČEK, kandidát KSČM do Zastupitelstva města Náchoda
28.08.2014 19:05:44
Posilující koruna nepřítelem ČNB
Viceguvernér ČNB Vladimír Tomšík se zásadně vyslovil proti posilování koruny, protože se domnívá, že ekonomika si na kurs 27 Kč za euro již zvykla a hodlá ho na této hladině udržovat až do roku 2016, s čímž naprosto nesouhlasím.
Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje
0 příspěvků Vstoupit do diskuse
Komentovat článek
Tisknout