Zároveň uvedl seminář týkající se odkazu Františka Hrubína spojeného se středními Čechami. „Bylo mi ctí vyhlásit tuto soutěž. Přeji předem všem adeptům na Cenu Františka Hrubína za nejlepší knihu roku mnoho inspirace, lehkou ruku při psaní, hodně spokojených čtenářů i trochu toho pověstného štěstí,“ uvedl hejtman Miloš Petera, který ze svého fondu akci podpořil finanční částkou.
Soutěž byla vyhlášena na semináři s názvem „Význam Františka Hrubína v českém kulturním kontextu“ věnovaného reflexi díla tohoto významného českého spisovatele a jeho odkazu zejména mladým lidem. „František Hrubín byl spisovatel, básník, dramatik, scenárista a překládal především z francouzštiny. Téměř se dá říci, že byl renesančním umělcem, který se zapsal do srdcí mnoha dětských i dospělých čtenářů. Dnešní akce je tedy vhodnou vzpomínkou na tohoto spisovatele bytostně spjatého právě s naším krajem. Právě jeho tvorba je protkaná odkazy na mládí, které prožil ve středočeských Lešanech,“ sdělil hejtman.
Cílem odborného semináře, jehož se zúčastnili literární historici a odborníci na Hrubínovo dílo, bylo nejen oslovit odbornou kulturní veřejnost, ale i studenty, jejich pedagogy a širokou veřejnost. Besedovalo se především o tématu Hrubínova díla v dobovém a místním kontextu a jeho působení na generace Hrubínových „dědiců a následovníků“.
František Hrubín byl český spisovatel a básník, jehož rodina žila u matčina otce v Lešanech v Posázaví. Zde Hrubín nejenom vychodil obecnou školu, ale získal i hluboký a trvalý vztah k místu a krajině, ve které vyrůstal a dospíval a kde pobýval i v rodinné chalupě. Krajina dětství i duchovní realita lešanského okolí se mu stala celoživotní inspirací.